Stovky lidí kupovaly psychofarmaka, která načerno prodával ostravský lékař

Kauza ostravského lékaře, který dodával na černý trh psychofarmaka, míří k soudu. Podle informací Radiožurnálu podala státní zástupkyně obžalobu. Doktor, který pracoval i v ostravské věznici, odebíral z lékáren hypnotika a jeho komplic je přes internet prodával.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zločin v bílém plášti“ - obchod s psychofarmaky, důkazní materiál proti obviněnému lékaři

„Zločin v bílém plášti“ - obchod s psychofarmaky, důkazní materiál proti obviněnému lékaři | Foto: Policie ČR

Nemohu spát, mám panický strach, bojím se lidí – i takové zpovědi najdete na různých diskuzních fórech. Zdá se, že obžalovaní využili poptávky a nabídli tlumicí léky.

Ohromující je počet zákazníků. „Po období téměř tří let, nikoli pouze na Ostravsku, ale také v Praze a po celé České republice byly rozesílány léky obsahující psychotropní a omamné látky, které užívaly stovky lidí, z nichž je velká část navrhována jako svědci,“ upřesnila pro Radiožurnál státní zástupkyně Daniela Srbová.

Dvojice obžalovaných dodávala Stilnox, Zolpidem nebo Hypnogen, které jsou k dostání jen na recept. Jeden z pachatelů však oblékal bílý plášť. Měl svou ordinaci v Hornické poliklinice v Ostravě a zaměstnávala ho také ostravská věznice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravský případ popsala redaktorka Andrea Čánová

Léky si jednoduše objednal v lékárně a pak je jeho komplic prodával přes internet. „Léky obsahovaly látky, které nejsou běžně k dostání. Jeden z nich je získával prostřednictvím objednávek vzhledem k tomu, že dělal lékaře,“ potvrdil policejní vyšetřovatel Marián Úlehla.

Když tyto léky předepisuje lékař, má pacienty logicky pod kontrolou. Podle obžaloby však v tomto případě právě lékař medikamenty dodával na černý trh, amatérské dávkování je přitom velmi nebezpečné.

„Zneužívání vede celkem rychle k závislosti. Dávka, která stačila prvních 14 dnů, se musí zdvojnásobit, pak se může jít k podstatně vyšším dávkám a je dost lidí, kteří z toho mají velmi těžké stavy závislosti. Při náhlém vysazení se to může projevit třeba epileptickým záchvatem, může dojít k zástavě dechu,“ varuje psychiatr Libor Chvíla.

Šéf České lékařské komory v Ostravě Tomáš Spousta potvrzuje, že provinění lékaře neřešili a čekají, až justice rozhodne, jestli může dál oblékat bílý plášť: „Můj osobní názor je, že takový lékař by neměl dělat lékaře.“

Andrea Brtníková, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme