Stovky lidí na Lounsku nachází práci díky příspěvkům, které zaměstnavatelům vyplácí stát

Úřady práce nabízí zaměstnavatelům časově omezený příspěvek na mzdu, pokud přijmou dlouhodobě nezaměstnané. Stovky lidí na Lounsku díky tomu našly práci. Podle zjištění úředníků si většina firem pracovníky ponechala i po uplynutí doby, kdy na jejich mzdy přispíval stát. Loni tak práci v Lounech a okolí našlo natrvalo přes 500 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekocentrum Paleta Pardubice - stavební práce pokračují i v lednu

Ekocentrum Paleta Pardubice - stavební práce pokračují i v lednu | Foto: Drahomíra Bačkorová | Zdroj: Český rozhlas

„Původně jsem švadlena, pracovala jsem ale i v nábytku. K této práci jsem se dostala díky kolegyni,“ říká Pavla Srbová z Dobroměřic na Lounsku, která po půl roce v evidenci na úřadu práce získala místo v Centru služeb pro zdravotně postižené v Lounech.

Devět měsíců přispíval úřad práce částkou deset tisíc korun na její mzdu. Pavla nevěděla, jestli si ji zaměstnavatel ponechá i po uplynutí této lhůty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stovky lidí na Lounsku našly práci díky příspěvku na mzdu, který nabízí zaměstnavatelům úřady práce. Více od redaktora Jana Beneše

„Není jisté místo, jestli s vámi bude zaměstnavatel spokojený, takže ta obava tady určitě byla,“ vzpomíná Pavla, která má dnes smlouvu na neurčito.

Patří tak k více než pěti stovkám lidí na Lounsku, které si zaměstnavatelé po uplynutí lhůty, kdy na mzdy přispíval stát, zaměstnance ponechali. Proč se to vyplatilo, vysvětluje ředitelka Centra služeb pro postižené Venuše Firstlová:

„Pracovníci se musí zaškolovat. Musí absolvovat kurzy dalšího vzdělávání, které je u nás povinné, a do toho všeho se investují značné prostředky. Pro nás je důležité, aby tým, který už je proškolený, stabilní, spolehlivý, takhle zůstával.“

Zájem o pracovníky, kterým zpočátku přispívá stát na mzdu, ale není jen v oblastech, kde jsou nutné investice do zaškolení nebo vzdělání.

Peníze na zapracování

Marie Steinocherová má v Lounech restauraci a přijala na stálou pracovní dobu čerstvě vyučenou kuchařku. Finanční příspěvek státu je podle ní pro podnikatele velkou výhodou.

„Finance, jedině ze začátku, když ten člověk nezvládá to, co by měl zvládat za mzdu. Potom, když si ho člověk vychová, je to v pořádku,“ vysvětluje Steinocherová.

Než se tedy zaměstnanec zapracuje a odevzdá kvalitní práci v hodnotě celé mzdy, vyplatí se zaměstnavatelům pobírat příspěvek na jeho mzdu od státu. Ve chvíli, kdy si je zaměstnance svou prací schopen na sebe vydělat, příspěvek není zapotřebí. Na Lounsku je o takové lidi z evidence úřadu práce zájem.

Střední odborné učiliště stravování a služeb v Karlových Varech vychovává kuchaře, číšníky i obchodníky | Foto: Karlovarský kraj

„Zájem je skutečně vysoký. V loňském roce jsme v okrese Louny umístili asi 800 uchazečů o zaměstnání, v letošním roce máme něco přes 500 umístěných uchazečů,“ potvrzuje Blanka Strouhalová z lounského úřadu práce.

Důležité je, že si většina zaměstnavatelů ponechává pracovníky i poté, kdy už na ně nedostávají příspěvek od státu. Na Lounsku je to v 65 procentech případů. Nejčastěji tímto způsobem najdou práci prodavačky, silniční a stavební dělníci i administrativní pracovníci.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme