Stovky převážně mladých lidí demonstrovaly v Praze na podporu centra Klinika

Stále více příznivců získává iniciativa, která se snaží vrátit život do opuštěné budovy bývalé kliniky na pražském Žižkově. Dnes se u areálu sešly stovky převážně mladých demonstrantů, kteří by ve zchátralém domě viděli raději než sídlo policejní inspekce prostor, kde se budou bez ohledu na ekonomickou výnosnost scházet aktivní lidé s dobrými úmysly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu centra Klinika se tentokrát obešla bez jakýchkoliv konfliktů | Zdroj: ČTK

Vybydlenému sídlu bývalé polikliniky by měl podle aktivistů pomoci projekt, který sami nazvali autonomní sociální centrum Klinika.

V prostorách, kde se ještě před pár měsíci povalovali bezdomovci a narkomani, by podle jejich představ měla vzniknout třeba kavárna, lidová jídelna, knihovna nebo svépomocná opravna.

„Začínám se o to teď zajímat. Byla bych ráda, aby se s tím začalo něco dělat, aby tady ty prázdné budovy nebyly,“ říká dívka, která přišla snahu iniciativy podpořit mrazivému počasí navzdory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Převážně mladí lidé demonstrovali na podporu centra Klinika na pražském Žižkově. Protest se tentokrát obešel bez konfliktů

Zcela jiné představy, jak s budovou naložit, má ovšem Generální inspekce bezpečnostních sborů, která chce do objektu na dobré adrese přemístit své pražské sídlo.

Oproti iniciativě Klinika je o krok napřed, se správcem objektu – Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových – už totiž začala vyjednávat pronájem.

Na stranu aktivistů se ale minulý týden postavil pražský magistrát, respektive jeho náměstek Matěj Stropnický z Trojkoalice. Navrhl, aby si budovu pronajala právě Praha. Podporu Klinice přislíbil také ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

„Nabízí se tam možnost, že by Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledal jinou budovu pro GIBS, kam by se mohl přestěhovat. Což při jednání potvrdil i ministr financí. On dal vlastně za naší přítomnosti takový pokyn,“ shrnuje vývoj kauzy hlavní iniciátor Arnošt Novák.

Demonstrace na podporu centra Klinika se tentokrát obešla bez jakýchkoliv konfliktů | Foto: ČTK

Jasněji by mohlo být už v úterý, kdy by návrh na pronájem Kliniky měla projednat rada hlavního města. Variantu, že rada záměr nepodpoří, zatím Novák neřeší: „To se uvidí. Budeme diskutovat, co dál.“

Svůj boj za přeměnu zchátralé kliniky začali aktivisté v listopadu divoce. Budovu v dezolátním stavu napřed uklidili a pak obsadili. Za pár dní ji pak více či méně dobrovolně a za policejního doprovodu zase opustili. Atmosféra sobotního happeningu už zdaleka nebyla tak vypjatá.

Organizátoři po celou dobu spolupracovali s policií, která průvod provázela od budovy kliniky v Jeseniově ulici až na náměstí Jiřího z Poděbrad, a k žádnému incidentu ani střetu tentokrát nedošlo.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme