Stovky převážně mladých lidí demonstrovaly v Praze na podporu centra Klinika

Stále více příznivců získává iniciativa, která se snaží vrátit život do opuštěné budovy bývalé kliniky na pražském Žižkově. Dnes se u areálu sešly stovky převážně mladých demonstrantů, kteří by ve zchátralém domě viděli raději než sídlo policejní inspekce prostor, kde se budou bez ohledu na ekonomickou výnosnost scházet aktivní lidé s dobrými úmysly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu centra Klinika se tentokrát obešla bez jakýchkoliv konfliktů

Demonstrace na podporu centra Klinika se tentokrát obešla bez jakýchkoliv konfliktů | Zdroj: ČTK

Vybydlenému sídlu bývalé polikliniky by měl podle aktivistů pomoci projekt, který sami nazvali autonomní sociální centrum Klinika.

V prostorách, kde se ještě před pár měsíci povalovali bezdomovci a narkomani, by podle jejich představ měla vzniknout třeba kavárna, lidová jídelna, knihovna nebo svépomocná opravna.

„Začínám se o to teď zajímat. Byla bych ráda, aby se s tím začalo něco dělat, aby tady ty prázdné budovy nebyly,“ říká dívka, která přišla snahu iniciativy podpořit mrazivému počasí navzdory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Převážně mladí lidé demonstrovali na podporu centra Klinika na pražském Žižkově. Protest se tentokrát obešel bez konfliktů

Zcela jiné představy, jak s budovou naložit, má ovšem Generální inspekce bezpečnostních sborů, která chce do objektu na dobré adrese přemístit své pražské sídlo.

Oproti iniciativě Klinika je o krok napřed, se správcem objektu – Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových – už totiž začala vyjednávat pronájem.

Na stranu aktivistů se ale minulý týden postavil pražský magistrát, respektive jeho náměstek Matěj Stropnický z Trojkoalice. Navrhl, aby si budovu pronajala právě Praha. Podporu Klinice přislíbil také ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

„Nabízí se tam možnost, že by Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledal jinou budovu pro GIBS, kam by se mohl přestěhovat. Což při jednání potvrdil i ministr financí. On dal vlastně za naší přítomnosti takový pokyn,“ shrnuje vývoj kauzy hlavní iniciátor Arnošt Novák.

Demonstrace na podporu centra Klinika se tentokrát obešla bez jakýchkoliv konfliktů | Foto: ČTK

Jasněji by mohlo být už v úterý, kdy by návrh na pronájem Kliniky měla projednat rada hlavního města. Variantu, že rada záměr nepodpoří, zatím Novák neřeší: „To se uvidí. Budeme diskutovat, co dál.“

Svůj boj za přeměnu zchátralé kliniky začali aktivisté v listopadu divoce. Budovu v dezolátním stavu napřed uklidili a pak obsadili. Za pár dní ji pak více či méně dobrovolně a za policejního doprovodu zase opustili. Atmosféra sobotního happeningu už zdaleka nebyla tak vypjatá.

Organizátoři po celou dobu spolupracovali s policií, která průvod provázela od budovy kliniky v Jeseniově ulici až na náměstí Jiřího z Poděbrad, a k žádnému incidentu ani střetu tentokrát nedošlo.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme