Strana pro otevřenou společnost napadne těšínské volby

Strana pro otevřenou společnost (SOS) Český Těšín se cítí poškozená aférou s kupováním hlasů. SOS před opakovanými volbami do místního zastupitelstva stáhla celou kandidátku, kterou vedl Marián Kuś. Radnice ale přesto poslala lidem do schránek i lístky s tímto uskupením, protože podle vyjádření ministerstva vnitra jinak postupovat nejde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opakované volby v Českém Těšíně

Opakované volby v Českém Těšíně | Foto: Ivana Šuláková | Zdroj: Český rozhlas

„Volební zákon není jednoznačný a existuje několik výkladů. My vycházíme z toho, že když někomu umožníme kandidovat pod naší značkou, tak máme taky právo jim to neumožnit, pokud vyplynou další skutečnosti,“ vysvětlila svůj záměr obměnit kandidátku místopředsedkyně SOS Pavla Brady. „Stejné je to, když někomu dáte plnou moc, taky ji pak můžete vzít zpět,“ dodala.

Právě i kvůli straně SOS bylo nařízeno těšínské volby opakovat. SOS měla na Těšínsku organizovat kupčení s hlasy při podzimním termínu voleb a jisté pochybnosti se objevily i teď. Strana se ohrazuje proti negativní kampani, která údajně nepřijatelně poznamenala rozhodování voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Jarmara k opakovaným komunálním volbám na Těšínsku a tamnímu podezření z oětovného kupčení s hlasy

Kupčení s hlasy – nový fenomén voleb

Kupčení s hlasy se v podzimních komunálních volbách objevilo jako nový fenomén. Situace se minimálně na Těšínsku podle dostupných závěrů například Transparency International, která na volby dohlížela, opakovala i o víkendu.

Experti nevládní organizace tvrdí, že tentokrát se zvýšily ceny a nákupčí sháněli hlasy pro dva politické subjekty. Stanislav Beránek z Transparency potvrdil, že přímo v Českém Těšíně nasbírali řadu konkrétních svědectví o kupování hlasů a chtějí kvůli tomu podat i trestní oznámení.

„Máme už jeden judikát, pokud se situace opakovala, teoreticky by se mohly znovu opakovat i volby“ domnívá se Tomáš Jarmara, politolog Katedra společenských věd PdF Ostravské univerzity.

Jak ale nepřiměřené volební agitaci zabránit? „Jediným řešením je novela zákona, která by kupčení s hlasy nějak definovala. Dosud je takový postup těžko prokazatelný,“ dodal Jarmara.

Andrea Brtníková, Michal Šenk, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme