Strážníci jsou často terčem verbálních útoků. Těžko se proti takovému napadání brání
Strážníci se stále častěji setkávají s agresivitou. Městská policie mnohde ztrácí respekt. Projevuje se to různými způsoby, od nadávek až po fyzické útoky. Například v Jaroměři v Královéhradeckém kraji je to podle velitele tamních strážníků Ondřeje Mundla takřka na denním pořádku.
„Já osobně to trošku přikládám i tomu, že po listopadu 1989 například byla zrušena urážka veřejného činitele, kterou já osobně pokládám za velice dobrou věc, protože s těmi verbálními urážkami se setkáváme absolutně nejvíc,“ myslí si Ondřej Mundl.
V minulosti vidí problém také velitel strážníků v Polici nad Metují Petr Zíma.
„Myslím si, že svoji roli tady sehrává pohled na policii z dob totalitních režimů, kdy policie nebo její složky chránily menšinu darebáků proti většině normálních lidí. A ten názor tady přetrvává, že když policie zasahuje, že vlastně se dopouští něčeho, čeho by neměla,“ říká Zíma.
Podle psychologa Jana Laška je problém častějších agresivních útoků na veřejné činitele v tom, že lidé mnohdy nezvládají své frustrace.
„Nejsou schopni určitým způsobem se chovat tak, aby potlačili nějaký prožitek frustrace, a naopak letí z nich ven naprosto cestou biologickou. Přibývá toho prostě proto, že člověk se s agresí rodí. A když se mu osvědčí už někdy v raném dětství a mládí, no tak proč by ji nepoužil teď?“ podotýká psycholog.
V Jaroměři mají strážníci zkušenost i s fyzickým útokem. V Polici nad Metují zatím ne.
Těžko vymahatelné pokuty
Proti verbálnímu útoku se policisté jen velmi těžko brání. Jediný postih může následovat zpětně, ale ten prý není dostačující.
„Jediný postih je oznámení přestupkové komisi za přestupek proti občanskému soužití, kde pachateli hrozí, tuším, asi tři tisíce korun pokuta. A to je úplně všechno,“ říká jaroměřský velitel Ondřej Mundl.
Navíc jsou tyto pokuty v mnoha případech jen těžko vymahatelné, což pachatelé přestupků dobře vědí.
„Když teda řekneme, že přistupujeme k udělení blokové pokuty nebo že je pošleme ke správnímu řízení, kde jim hrozí taková a taková pokuta, tak se často setkáváme s tím, že nám řeknou: Tak mě klidně pošli, dyť to ze mne stejně nikdo nedostane, já jsem na dávkách,“ dodává Mundl.
Na jiný problém v případě verbálního útoku upozorňuje Petr Zíma, velitel z Police nad Metují.
„Kdyby tam bylo vyhrožování třeba smrtí nebo tak, tak by se mohlo jednat o trestný čin, ale většinou je v takových případech důkazní nouze,“ popisuje Zíma.
Strážníkům by pomohla nová legislativa, a možná nejen jim. S častějšími především verbálními útoky se setkávají i příslušníci státní police či záchranáři.