Strážníci v Litvínově se loni zaměřili na gamblery

Na gamblery, kteří dokážou v hracích automatech rozpustit veškeré sociální dávky, se vloni zaměřila radnice v Litvínově. Strážníci během loňského roku zkontrolovali víc než pět set lidí v místních hernách, z toho víc než 12 procent jich bylo závislých právě na podpoře. Mezi přistiženými je víc mužů, většinou ve středním věku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Litvínově mají nové odtahové vozidlo | Foto: Eva Holá

„Máme v Litvínově velmi propracovaný systém už od roku 2008, kdy jsme vyhlásili takzvaný plán nulové tolerance města vůči projevům narušování veřejného pořádku, zneužívání sociálních dávek, záškoláctví, lichvy, kriminalitě, rasové nesnášenlivosti a samozřejmě právě také hazardu,“ řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Dodal, že Litvínov jako jedno z prvních měst přistoupilo k důsledné kontrole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Litvínova Milan Šťovíček mluví o přístupu ke gamblerům v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Máme tady velmi dobrou spolupráci mezi odborem sociálních věcí, městskou policí a zajišťujeme i součinnosti Policie České republiky. V případě, že zjistíme gamblerství u některých lidí, a opakuje se, tak potom je to důvod pro kombinovanou výplatu sociální dávky,“ uvedl Milan Šťovíček.

Město například dává gamblerům stravenky místo peněz. Litvínov byl prvním městem v České republice, které s tímto opatřením začalo, a to v roce 2008.

„Tehdy jsme se setkali poměrně s nepochopením, třeba i ze strany veřejného ochránce práv, ale podrželi jsme tento systém. V podstatě jsme rozjeli takzvaný pilotní projekt, kdy 70 procent té dávky se vyplácelo formou poukázek a 30 procent ve financích. Po zákonné úpravě je to poměr 65 procent na 35 procent hotovosti,“ řekl starosta Litvínova.

Doplnil, že tento systém lze upravovat podle individuálního přístupu, například v poměr 50:50.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme