Strážníci z Prahy 1 učí zájemce sebeobranu v bývalém klubu Bunkr

Jak se ubránit útočníkovi na ulici a účinně si zavolat o pomoc, učí zájemce, zejména ženy, městští strážníci v Praze 1. Speciální kurzy nabízejí zdarma a přihlásit se může každý, včetně dětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebeobrana. Jak se bránit, učí vedle dalších také strážník Bedřich Klíč

Sebeobrana. Jak se bránit, učí vedle dalších také strážník Bedřich Klíč | Foto: Evelyna Kulíšková

„Budeme chytat proti, ale ten člověk bude procházet kolem. To se může stát na ulici, kdy vás někdo čapne za ruku. Takže já reaguju - otočím, stahuju k sobě, páka na loket a strhávám ho k zemi a jdu s ním dopředu a tady si ho zadržím,“ ukazuje názorně strážník Bedřich Klíč, zároveň instruktor bojových umění.

„Dá se to použít v situaci, kdy jdete po ulici, jde tam nějaký výrostek, procházíte okolo a chytne vás za ruku. Takže se dá využít tato páka, tlak na loket a stažení k zemi, zakleknout kolenem žebra a pak rychle zmizet. To je nejlepší,“ vysvětluje Bedřich Klíč, který léta cvičí v sebeobraně jak městské policisty, tak zájemce z řad veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evelyny Kulíškové z kurzu sebeobrany na Praze 1

„On si mě přitáhne, vymaním se, proti palci jde ta ruka a zezadu si ho zabrzdím, aby neudělal krok, a jenom ho strhnu na zem a jdu zase pryč,“ popisuje.

„Je to bojové umění jiu-jitsu, což je univerzální sebeobrana, která obsahuje karate, judo a aikido. Používali ho už i samurajové. Vlastně zpacifikujete člověka, který na vás zaútočil, a věřím tomu, že když zaútočí dál, že už si bude říkat tady pozor, tady bych mohl třeba narazit. Je dobré rychle utéct, protože když s tím člověkem praštím opravdu o zem, mám vždycky nějaký čas na to, abych utekl.“

Píšťalka a útěk

Pro ženy pak existují i speciální triky, jak se útočníka zbavit. Protože nemají takovou sílu jako muži, spíš využívají sílu útočníka anebo úhyby.

„Co je učím, aby dobře nakoply toho člověka do rozkroku. Útočník ji začne škrtit oběma rukama, ona použije koleno, samozřejmě zase do rozkroku, ten útočník ji pustí a ona je osvobozena, protože ten než se probere, ta žena už je dávno pryč.“

Kromě toho je prý dobré mít třeba píšťalku v kabelce. Když chce ženu někdo napadnout, měla by zapískat, protože každý člověk, který jde okolo, se podívá, co se děje.

Sebeobrana (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Ale nevolat nikdy o pomoc, protože to každý otáčí hlavu jinam, třeba zakřičet, že hoří, lidi jsou zvědaví, tak koukají, kde hoří. Taky doporučuji, aby ženy nechodily do stínu, ale spíš pod lampou. Protože se vždycky někdo najde, kdo kouká z okna,“ dodává několik praktických rad Bedřich Klíč.

Kurzy sebeobrany pro veřejnost, které městská policie dává v bývalé diskotéce Bunkr, si ženy pochvalují.

„Já už chodím delší dobu, jednak je to sport, ale nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit. Věřím, že kdyby náhodou nějaký ožralý proti mně šel, že bych asi nezůstala jako před lety stát a že bych alespoň něco z toho použila,“ říká jedna z pravidelných návštěvnic strážnické tělocvičny v Lodecké.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme