Strážníkům v Kyjově pomáhá v práci nový kolega. Z umělé hmoty

Městská policie v Kyjově získala speciální posilu. Nový strážník má jediný úkol - dohlížet na neukázněné řidiče, kteří ve městě nedodržují povolenou rychlost. Stojí 24 hodin denně s radarem v ruce na jednom z vjezdů do města, pauzy nepotřebuje. Je totiž celý z umělé hmoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidiče v Kyjově od přestupků odrazuje figurína strážníka (detail) | Foto: Štěpánka Kadlečková | Zdroj: Český rozhlas

Trojrozměrná figurína asi čtyřicetiletého hnědovlasého strážníka v černo-šedé uniformě stojí u vjezdu do Kyjova směrem od Bohuslavic.

„Policista měří asi metr sedmdesát pět. V ruce drží radar podobný tomu, jaký používá naše městská policie,“ popisuje místostarosta Kyjova Antonín Kuchař ze sdružení Sedmadvacítka nezávislých.

Figurína na první pohled vypadá opravdu zdařile. A jistí pravostí strážníka si nejsou ani sami řidiči, na což také radnice spoléhá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Městská policie v Kyjově zkouší proti neukázněným řidičům plastového strážníka. O novinku se zajímala Štěpánka Kadlečková

„Řidiči, kteří toto místo ještě neznají, skutečně reagují prudkým snížením rychlosti. Skutečně se obávají, že tady dochází k měření rychlosti právě jejich vozidla,“ potvrzuje Antonín Kuchař.

Novou posilu ve svých řadách si pochvaluje i městská policie. V úseku, kde falešný strážník monitoruje provoz, má totiž policie s neukázněnými řidiči problémy dlouhodobě. Povolenou padesátku tady dodržuje málokdo.

„Měříme nepravidelně na celém území města Kyjova s tím, že v letošním roce už mámě zaznamenaných 145 přestupků. Tady tento úsek v Boršově je rovinatý, takže svádí k rychlé jízdě. Nejvyšší dosažená rychlost tady byla 89 kilometrů v hodině,“ říká velitel kyjovských strážníků Lubomír Plachý.

Rychlost budou měřit i dva skutečné radary

Do budoucna chce radnice pořídit i dva radary. Za překročení rychlosti tady budou řidičům hrozit vysoké pokuty, jak dodává místostarosta Kyjova Antonín Kuchař.

„Nebude to mít vliv na body, bude tam jenom dvoutisícová pokuta. Takže kdo čistě teoreticky projede v Kyjově obě tato místa zvýšenou rychlostí, dostane složenku dvakrát dva tisíce korun.“

Systém bude napojen na centrální registr řidičů a nezbytnou administrativu prý zvládne sám. S přijímáním nových pracovníků proto vedení města zatím nepočítá.

Řidiče v Kyjově od přestupků odrazuje figurína strážníka (detail) | Foto: Štěpánka Kadlečková

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme