Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu v Plzni uspěla v mezinárodní soutěži

Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu v Plzni uspěla se svým projektem v mezinárodní soutěži, kterou každoročně vyhlašuje Akademie středoevropských škol . Letos se do soutěže přihlásilo přes 500 školských zařízení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venkovská pohoda uprostřed civilizace

Venkovská pohoda uprostřed civilizace | Foto: Pavel Šich

Mezinárodní porota složená z odborníků v oblasti vzdělávání vybrala 44 nejlepších projektů, na kterých spolupracovala více než stovka škol. Jednou z nich je právě Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu v Plzni.

„Projekt, který jsme připravili s naší partnerskou školou ve slovenské Dětvě, se jmenuje Lidé ve městech a vesničané - jsme stejní. Zapojili jsme se tak do soutěže o získání grantu od Akademie středoevropských škol. Podařilo se nám uspět a získali jsme prostředky, abychom mohli projekt zrealizovat,“ říká učitelka Hana Kubálková, která má projekt na starosti.

Jako první proběhlo setkání vybraných účastníků v rumunské Bukurešti . Zúčastnila se ho i maturantka plzeňské školy Kateřina Dvořáčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úspěchu Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu v Plzni informovala reportérka Martina Klímová

„Odvezla jsem si spoustu zážitků. Jednalo se o tématu diverzity, neboli rozmanitosti, a bylo to zajímavé, protože jsem se naučila hodně o rozdílech v jednotlivých zemích. Poznala jsem nové lidi, jak žijí ve své zemi, jejich zvyky a podobně,“ pochvaluje si studentka.

„Povídala jsem si s chlapcem z Makedonie. Měli jsme si říct, co je u nich ve státě specifické. Říkal mi, že když se u nich narodí dítě, jako dárek dostane koně. Je to tradice,“ dodává.

Úvodní setkání v Bukurešti obohatilo i učitelku jazyků z plzeňské střední školy v Nerudově ulici Hanu Krauzovou.

„Taky se mi to moc líbilo, měla jsem možnost konzultovat s kolegy z jiných zemí třeba to, jak u nich probíhají projekty. Studenti psali například, v čem si myslí, že jsme pro ně my učitelé přínosem a co bychom naopak měli zlepšit,“ uvádí Krauzová.

Dotazníky pro lidi z venkova i z města

Zhruba 150 studentů z plzeňské Nerudovky, kteří se projektu účastní, teď bude zpracovávat dotazníkové šetření.

„Obsahuje celkem 15 otázek a věnuje se jednotlivým aspektům života na vesnici i ve městě. Mezi otázkami je například, jestli jsou lidé spokojeni s infrastrukturou, se službami, jak tráví volný čas, jaké mají možnosti a podobně,“ upřesňuje Kubálková.

Studenti s dotazníkem osloví několik set lidí a výsledky projektu budou zpracovávat společně s partnerskou školou ze Slovenska na únorovém setkání v Plzni. Výsledkem bude jak srovnání života ve městě a na vesnici, tak rozdíly mezi Českou a Slovenskou republikou.

„Takové zpracování dotazníků se studentům ekonomických a obchodních oborů může hodit i do jejich budoucího uplatnění. Naučí se zpracovávat konkrétní údaje,“ domnívá se Kubálková.

Podle Kateřiny Dvořáčkové je dobré už jen poznávání odlišností mezi národnostmi. Lidé prý mají hodně předsudků a zažité stereotypy. „Poznala jsem i jiné charaktery lidí z té země, než jaké jsem si myslela, že tam jsou,“ doplňuje.

Závěrečné setkání všech účastníků projektu proběhne v březnu na Slovensku.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme