Středočeši si letos připlatí za teplo a vodu, nejvíc na Kladensku a Mělnicku

Domácnosti ve Středočeském kraji si v letošním roce připlatí za vodu i teplo. Vodné a stočné podraží skoro v celém Středočeském kraji, a to o dvě až čtyři procenta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek

Vodovodní kohoutek | Foto: Fotobanka stock.xchng, Lance Hancock

Nejdražší vodu bude mít letos něco přes 280 tisíc obyvatel Kladenska a Mělnicka, kde působí Středočeské vodárny. Čtyřčlenná rodina při potřebě 100 litrů denně tam zaplatí o 584 korun ročně víc než loni. Cena vody se tam totiž zvedne skoro o 4 procenta a obyvatelé těchto okresů zaplatí za kubík vody 91 korun a 9 haléřů.

Podle Lenky Kozlové ze Středočeských vodáren je voda od 1. ledna na Kladensku a Mělnicku dražší kvůli vlastníkovi vodárenské infrastruktury, tedy Vodárnám Kladno Mělník. „Navýšení je z toho důvodu, že vlastnická společnost požaduje zvýšené nájemné po Středočeských vodárnách o více než 10 procent,“ vysvětluje.

„A je to z toho důvodu, že akcionáři Vodáren Kladno Mělník mají ještě spoustu nevloženého majetku, které budou v příštím roce vkládat, a na to potřebuje vlastnická společnost mít daleko více finančních prostředků a dále musí mít finanční rezervy na obnovu rozvoj své vodárenské infrastruktury,“ upřesňuje. Akcionáři společnosti jsou samotné obce a města.

K devadesátikorunové hranici se přiblížila i voda v Berouně, zvedla se o 2,5 procenta, tedy na 88 korun a 52 haléřů.

Jedním z nejlevnějších je teď vodné a stočné v Benešově, i když i tam se oproti loňsku zdražovalo, a to o tři koruny za kubík. Nově je tedy cena 72 korun a 24 haléřů. Rozdíl oproti Kladensku a Mělnicku je tedy skoro dvacetikorunový.

Teplo někde i zlevní

Zdražovat se bude také teplo. Ne ale všude, třeba v Kutné Hoře zaplatí lidé naopak méně, a to o dvě procenta. Jeden gigajoule teď vyjde na 586 korun. Důvodem zlevnění je přechod na nový zdroj tepelné energie, městská teplárna totiž uzavřela smlouvu s novým dodavatelem a namísto spalování zemního plynu přešla na dodávku tepelné energie z ekologického biomasového zdroje.

Bioelektrárna ale chystá ještě modernizaci celé soustavy, a tak městská teplárna slibuje v roce 2015 další snížení ceny tepla. Mělo by to být o další tři procenta.

Naopak v Nymburce se teplo zdražilo zhruba o 7 korun za gigajoule, a to kvůli zvýšení ceny uhlí. Zato ale o čtyři koruny zlevnil plyn. Společnost ČEZ, která ve středních Čechách dodává teplo do Mělníka, Horních Počápel a Dolních Beřkovic, počítá s navýšením ceny v případě dodávek z elektráren o výši inflace, tedy asi o dvě procenta.

V případě ceny tepla vyráběného z plynových kotelen chce nechat ceny stejné. A stejnou cenu za teplo zaplatí letos třeba obyvatelé Rakovníka, tedy 652 korun a 74 haléřů za gigajoule. Zhruba jeden gigajoule je roční spotřeba lepší televize, když je zapnutá každý den aspoň tři hodiny.

Zdražování poplatků za svoz odpadu, psy, parkování a tak podobně většinou největší města Středočeského kraje neplánují. Ani v případě parkování nebo nájmu v městských bytech.

Poplatky za svoz komunálního odpadu si mohla města poprvé stanovit v roce 2012, takže se v mnoha městech od loňského ledna zvedly až o desítky procent. Na letošek už proto města zdražení nenaplánovala.

Jen Rakovník rozhodl, že lidé, kteří nezaplatili šesti set korunový poplatek do konce roku, musejí zaplatit trojnásobek, tedy 1800 korun.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme