Středočeská ČSSD po kauze Rath úspěch nečekala. Neskrývá překvapení

Jestli si sociální demokraté před volbami alespoň ve skrytu duše připustili, že by v některém z krajů neuspěli, nejčastěji mysleli na ten Středočeský. Čekalo se, že je před voliči poškodí korupční kauza bývalého hejtmana Davida Ratha, kterého policisté zadrželi v květnu s úplatkem v ruce. Jenže u volebních uren lidé překvapili a ČSSD znovu vyhrála.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní eskorta odvádí obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) od soudu, který podruhé projednával jeho žádost na propuštění z vazby | Zdroj: ČTK

Mezi pacienty středočeských nemocnic příliš nespokojených s politikou bývalého hejtmana nenajdete. To se ostatně potvrdilo i u volebních uren. Navzdory předpokladům, že Rathova kauza se na výsledku ČSSD podepíše.

„David Rath jako hejtman způsobil skrze velké investice značný rozpočtový schodek v kraji, ale to tam mohou občané vnímat jako plus, protože v kraji se něco vybudovalo, něco hnulo,“ vysvětluje komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Už měsíc po zatčení Davida Ratha přitom preference pro sociální demokracii prudce poklesly. Potom ale přišly další kauzy, tentokrát s koaličními politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky krajských a senátních voleb ve Středočeském kraji shrnuje redaktor Petr Sehnoutka

„Strany vládní koalice udělaly všechno pro to, aby umožnily sociální demokracii, aby se na ten Rathův případ i v celostátním měřítku pozapomnělo,“ připomíná Petr Nováček.

Kvůli kauze Rath se muselo těsně před volbami změnit vedení i kandidátka středočeských sociálních demokratů. Vítězství ve Středočeském kraji proto neočekávaly ani špičky ČSSD.

„Střední Čechy s tím výsledkem jsou pro nás jedno z nejvíce pozitivních překvapení těchto voleb,“ potvrzuje místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

Výsledky krajských voleb ve Středočeském kraji:
1. ČSSD (21,79 %)
2. KSČM (20,57 %)
3. ODS (18,32 %)

Na druhé straně ale ČSSD i v tomto kraji proti minulým volbám ztratila. A to 14 procent voličů. Stejný propad přitom potkal i Občanskou demokratickou stranu. Její krajský lídr Raduan Nwelati ale i v neúspěchu našel úspěch.

„Sedmnácti procent ve středních Čechách při tom, co jsem viděl výsledky v jiných krajích, si nesmírně vážím,“ řekl Raduan Nwelati.

ODS ztratila ve všech krajích. Premiér Petr Nečas za neúspěchem vidí to, že lidé nelibě nesou úsporné kroky, které jeho vláda na celostátní úrovni prosazuje.

Sečteno: Volby vynesly do krajů nejvíc komunistů v historii ČR. Ostatní bilancují ztráty

Číst článek

Naopak středočeským komunistům přibylo za poslední čtyři roky 15 tisíc voličů. Jestli budou vítězní sociální demokraté pokračovat ve vládě podporované KSČM jako dosud, to lídr středočeské ČSSD Josef Řihák zatím říct nechce.

„V politice nejde o můj osobní názor. V politice jde o to, který návrh vyhraje. To znamená: rozhodovat bude krajská organizace,“ konstatuje Josef Řihák.

Koalici by tu ČSSD mohla vytvořit i s ODS. Raduan Nwelati ale v takovou nabídku nevěří.

Levice vítězí i v senátních volbách. Nejvíce postupujících kandidátů má ČSSD

Číst článek

Petr Sehnoutka, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme