Středočeská policie nejspíš přijde o potápěče. Policejní prezidium chce zrušit jejich tým

Policejní potápěči se bouří. Přestože jsou nepostradatelní, jak se ukazuje i aktuálně při povodních, někteří z nich nejspíš přijdou o práci. Policejní prezidium chce část jejich míst zrušit a část převést pod brněnský elitní útvar. Vysvětluje to profesionalizací této policejní složky. Zrušení hrozí mimo jiné i potápěčskému týmu ve středních Čechách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní potápěči měli letos ve Středočeském kraji plné ruce práce | Foto: Pavel Pavlas

Středočeský kraj má dvě poříční oddělení, kde pracuje 15 vycvičených potápěčů schopných se ponořit do hloubky až 40 metrů.

Nově by se měl potápění věnovat jen brněnský tým, který bude mít v zemi tři pobočky, dvě na Moravě a jednu pro Čechy v Praze. Jeden z policejních potápěčů, který si ze strachu o práci přál zůstat v anonymitě, to označuje za nesmysl.

„Jestli by na celé Čechy bylo 15 potápěčů, kteří by se točili po 12 hodinách, tak podle mě na šichtu čtyři lidi celý Čechy nemůžou zvládnout. Myslím, že práce na všech odděleních je dost. Naopak bych někde i posílil,“ říká policista.

Přehrát

00:00 / 00:00

Střední Čechy nejspíš příjdou o potápěčský tým. Podrobnosti zjišťoval Pavel Pavlas.

Policejní prezidium se podle něj nesnaží o modernizaci, ale o krácení výdajů. Potápěči přitom vykonávají specializovanou práci, kterou policista bez výcviku provádět nemůže.

Pátrají pod vodou po předmětech z trestné činnosti a dokážou se dostat tam, kam nemohou hasiči na člunu. Řediteli středočeské policie Janu Ptáčkovi by změna nevadila, o potápěče ale úplně přijít nechce.

„Pokud ta služba bude zajištěna tak, aby to odpovídalo jak výkonu, tak potřebám občanů, tak si to dokážu představit. My samozřejmě ty muže budeme chtít udržet,“ vysvětluje Ptáček.

Vznik elitního týmu a případné změny na poříčních odděleních potvrdil náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Tomáš Tuhý. „V tuto chvíli je předkládán návrh koncepce, který bude projednáván v úrovni krajských ředitelů s policejním prezidiem,“ předesílá.

Odhadnout termín rušení potápěčských týmů nechtěl. Potápěči předpokládají, že ke změně by mohlo dojít už na začátku příštího roku.

Pavel Pavlas, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme