Středočeské obce čekají na verdikt o rozšíření letiště Vodochody

Už jen půl roku budou starostové šestnácti středočeských obcí žít v nejistotě. Za několik měsíců se dozví definitivní verdikt, jestli se v blízkosti jejich obcí bude rozšiřovat soukromé letiště Vodochody na mezinárodní terminál s pravidelným leteckým provozem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky lidí demonstrovaly proti rozšíření vodochodského letiště

Stovky lidí demonstrovaly proti rozšíření vodochodského letiště | Foto: Jana Káninská

O dopadu stavby na okolní krajinu a život více než třiceti tisíc lidí teď rozhoduje ministerstvo životního prostředí. Pokud stavbu povolí, létat se bude už za dva roky.

Vloni v prosinci se před úřadem ministerstva životního prostředí sešli starostové šestnácti středočeských obcí, aby ministrovi předali svoje připomínky a výtky proti rozšíření Letiště Vodochody. U vchodu je tehdy přijal náměstek ministra Tomáš Vrbík. A za ministerstvo slíbil, že jejich připomínky úřad prověří a do půl roku definitivně rozhodne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem letiště ve Vodochodech sleduje reportérka Petra Benešová

„Předpokládáme, že to vypořádání proběhne v horizontu několika málo týdnů a poté bude proces pokračovat standardním způsobem, případně bude pokračovat i dialog se zástupci,“ řekl Vrbík.

Výhrad proti rozšíření letiště mají starostové hned několik, říká starosta Panenských Břežan Libor Holík.

„Panenské Břežany, aniž bych snižoval dopady na ostatní obce, budou postiženy nejvíce. Budeme postiženi trvalým nadlimitním hlukem, s nebezpečím zvýšení rizika ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu,“ tvrdí starosta.

Nejvíce se lidé z hustě obydlené oblasti kolem Vodochod bojí nadměrného hluku a také toho, že nové letiště přiláká i více aut, která budou přes obce projíždět. Další obavy popisuje starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček.

Letiště Vodochody | Foto: Penta Investements

„Ovlivnilo by to velkým způsobem dopravu v regionu, mělo by to dopad na obyvatelstvo z hlediska emisí a hluku.“

Majitel letiště, firma Penta, která chce do dvou let konkurovat pražské Ruzyni, ale ujišťuje, že kvalita života se nezhorší.

O rozšíření letiště se bude mluvit v odpoledním vysílání Radiožurnálu. V 17 hodin začíná Speciál Martina Veselovského z veřejné diskuse ve středočeských Kralupech nad Vltavou, kde se sejdou odpůrci i zastánci letiště. Debatu přenáší také Český rozhlas Region Střední Čechy. Přímý videopřenos můžete sledovat i na našem webu zpravy.rozhlas.cz.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme