Středočeské školy praskají ve švech. Nové třídy vznikají ze šaten i odborných učeben

V posledních letech se základní i mateřské školy ve Středočeském kraji potýkají s nedostatkem místa a přebytkem dětí. Přišly silné ročníky, ředitelé proto musejí vytvářet nové třídy. Někde předělávají šatny nebo odborné učebny, jinde dělají přístavby nebo staví nové budovy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvíc se vrací investice do základního vzdělání, říká ekonom George Psacharopoulos

Nejvíc se vrací investice do základního vzdělání, říká ekonom George Psacharopoulos | Foto: CC BY-ND 2.0, Anders Ruff Custom Designs

Nová škola se bude příští rok stavět například ve Zdicích na Berounsku, připraveny jsou už i finanční prostředky.

Přístavbu plánují také v Týnci nad Sázavou, podle starosty Martina Kadrnožky z Volby pro město ale budou potřebné peníze teprve hledat. Rozšíření školy je ovšem nezbytné.

„Při zápisu jsme zjistili, že dětiček zase o něco přibylo a že už není možné udržet stávající počet kmenových tříd, takže jedna třída je navíc. Prostor jsme našli ve stávajících budovách, ale už jsme museli sahat do rezerv, takže jsme museli zrušit jednu odbornou učebnu. To je samozřejmě nepříjemné, takže hledáme řešení, co s tím dál,“ přiblížil.

V Tišících na Mělnicku už se děti v novém učí. Druháci chodí do třídy, která je sestavená z obytných kontejnerů.

Přistavují se také mateřské školy. Nové třídy vznikly v Bystřici na Benešovsku, ve Stříbrné Skalici a také v Jílovém u Prahy. V Sázavě předělali na školku i část budovy bývalé radnice.

Počítají i s úbytkem dětí

Porodnost v České republice stoupá od roku 2005. Podle Českého statistického úřadu totiž začaly rodit především ženy narozené v 70. letech, a to byly velmi silné ročníky.

K nárůstu počtu dětí přispěl i fakt, že se zvýšil počet dětí na jednu ženu. Mírně se porodnost snížila až v posledních třech letech. Ustálila se na počtu 108 až 109 tisíc dětí za rok.

Školy a školky se ale připravují i na to, až zase nastoupí slabší ročníky. Nové přístavby se proto většinou snaží navrhovat tak, aby byly využitelné také později.

Například v Bystřici postavili třídy pro školku u základní školy. Až tedy nebudou předškoláci potřebovat tolik prostor, může tam vzniknout družina nebo odborné učebny.

Věra Hájková, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme