Středočeské úřady práce zatím zvládají obsloužit propuštěné vězně bez větších problémů

Vězni, kteří se díky amnestii dostali na svobodu, míří na úřady práce. Často jsou totiž skoro bez peněz. Proto žádají hlavně mimořádnou finanční pomoc. Zvýšený zájem ze strany propuštěných trestanců zaznamenaly i pracovní úřady ve středních Čechách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto)

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Zatím je ale v kraji situace celkem klidná. Třeba na Kutnohorsku a Kolínsku se z řad propuštěných vězňů přicházejí evidovat spíše jednotlivci. V Kolíně mají dokonce k dispozici údaj, podle kterého by mělo přijít k některé z přepážek pracovního úřadu zhruba 30 lidí, kteří se dostali z vězení na svobodu. Podle posledních informací jich ale zatím dorazilo zhruba 10.

Podobná situace je také v Kutné Hoře. Ani tady se kvůli amnestii netvoří žádné dlouhé fronty.
Většina propuštěných vězňů si na úřad chodí pro peníze. Žádají hlavně o dávku mimořádné okamžité pomoci – tedy jakési kapesné, které může činit až 1000 korun.

Někteří propuštění trestanci si také prostřednictvím úřadů práce chtějí najít nové zaměstnání. Pokud splňují podmínky, mohou získat i podporu v nezaměstnanosti a jiné sociální dávky.

Jediné problémy, které na úřadech zaznamenali, jsou s osobními doklady. Třeba na Kutnohorsku a Kolínsku jich ale není mnoho. Přesto propuštění trestanci mají v některých případech propadlé občanské průkazy, jiní je zase třeba ztratili.

Přímo k výplatním přepážkám by amnestovaní měli přicházet s dokladem vězeňské služby, ze kterého se dá vyčíst, kolik peněz u sebe měli při výstupu z věznice. Úřady práce jim totiž právě tuto částku dorovnávají.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme