Středočeské vodárny přišly na způsob, jak najít černé přípojky ke kanalizaci

Ve středních Čechách přibývá lidí, kteří se na černo připojují na splaškovou kanalizaci. Podle provozovatelů těchto sítí jde o stovky případů ročně. Trpělivost už proto došla například Středočeským vodárnám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřostroj připojený na kanalizaci

Kouřostroj připojený na kanalizaci | Foto: Pavel Pavlas

Jejich technici našli jednoduchý způsob, jak tyto podvodníky odhalit. Sestavili speciální stroj, který pomocí kouře na nelegální přípojky upozorní.

„Díky průvanu, který je v kanalizaci, je unášena umělá mlha buď odvětráním na kanalizačních přípojkách, nebo pokud jsou napojeny dešťové svody, vychází mlha z okapu,“ popisuje fungování kouřostroje technik provozu Středočeských vodáren Radomil Fuks.

V takovém případě vodárny majitele domu písemně vyzvou, aby zjednal nápravu. Z pokuty strach mít nemusí, případný postih jim hrozí, pokud na dopis nereagují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak funguje takzvaný kouřostroj, zjišťoval reportér Pavel Pavlas

„Pokud neodpoví na naši výzvu, bylo by to řešeno ve spolupráci s vodoprávním úřadem, kde je v případě nečinnosti možnost uložení pokuty až do výše 200 tisíc korun,“ upřesňuje manažer provozu Středočeských vodáren Vladimír Dragoun.

Kvůli lidem nelegálně připojeným na kanalizaci se značně prodražuje proces čištění.

„Buď dochází k hydraulickému přetížení čistírny odpadních vod, popřípadě k zahlcení samotné splaškové kanalizace. Může dojít i k vyplavení nemovitostí, případně vyvěrání splašků na povrch a podobně,“ říká Dragoun.

Středočeské vodárny patří k prvním vodohospodářským firmám v České republice, které kouřostroj začaly používat.

Pavel Pavlas, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme