Středočeský Dřínov si zřídil vlastní výdejní místo České pošty na radnici

Česká pošta omezuje své služby v menších obcích. Některé pobočky ruší bez náhrady, jinde by je měly zastoupit výdejní místa na radnicích nebo v obchodech. Existují obce, kde poštovní úřad nikdy nebyl, a přesto se radnici podařilo otevřít vlastní výdejní místo České pošty. Příkladem je Dřínov na Mělnicku ve Středočeském kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopisy

Dopisy | Foto: Fotobanka stock.xchng

Dřínov je malá obec, která leží na hranici Mělnicka a okresu Praha-východ. Žije tu 430 lidí. Nejbližší pošta je odtud vzdálená čtyři kilometry. Zdejší radnice usilovala o vznik výdejního místa České pošty tři roky. Fungovat tu začalo před více než rokem.

„Určitě je přínosem už jenom z toho hlediska, že člověk šetří hrozně moc času,“ říká obyvatel Dřínova pan Radek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve středočeském Dřínově, kde zřídili výdejnu České pošty na radnici, natáčel redaktor Pavel Pavlas.

Podle svých slov si chodí pro poštu na radnici odhadem šestkrát do měsíce. Dojíždět pro dopisy a balíky do sousedních Úžic prý mnohdy nestačil. „Nemám talent pro to pamatovat si otvírací hodiny a tam to bylo docela dost rozkousané. Prostě byla to dost velká komplikace,“ popisuje.

Úžice leží od Dřínova sice jen čtyři kilometry, ale přímý autobus mezi oběma obcemi jezdí zhruba třikrát denně.

Podle nezávislé starostky Dřínova Jitky Bockové je to pro mnoho lidí problém. „Když si do těch Úžic zajedou, tak potom tam musejí dvě až tři hodiny čekat, aby se dostali zase zpátky do Dřínova,“ říká Bocková.

Druhým důvodem, proč se zdejší radnice rozhodla výdejní místo České pošty zřídit, byla otevírací doba pošty v Úžicích.

„Většina pracujících dřínovských občanů dojíždí do Prahy a přijíždějí pozdě, autobusem před šestou hodinou. U nás si tu poštu ještě stihnou vyzvednout buď takhle pozdě večer, nebo ráno po sedmé hodině,“ doplňuje starostka.

Sedm lidí, pět dopisů

Poštu na zdejší radnici vydává jedna z úřednic Lenka Maříková. Tráví tím prý asi hodinu denně.

„Pošťačky nám dopoledne přivezou poštu, já to musím zaevidovat a dát k tomu potvrzení. Potom, když si lidé pro ni přijdou, já jim dám, aby podepsali potvrzení o přijetí. A když skončí lhůta toho dopisu, tak to posíláme zpátky do Kralup na hlavní poštu,“ popisuje praxi Maříková.

Průměrně si k ní prý za den pro poštu přijde asi sedm lidí. Nejčastěji pak úřednici zaměstnávají listovní služby – průměrně se prý jedná asi o pět dopisů denně.

Provoz výdejního místa platí z převážné části Česká pošta. Obec hradí hlavně plat úřednice, která poštu vydává.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme