Středočeský kraj chce dokončit léta rozestavěný domov důchodců v Uhlířských Janovicích

Středočeský kraj chce podle hejtmana Josefa Řiháka dostavět domov pro seniory v Uhlířských Janovicích na Kutnohorsku. Rozhodnout by o tom měl dnes odpoledne. Rozestavěnou budovu převzal kraj zhruba před 12 lety od tehdejšího kutnohorského okresního úřadu. Od té doby objekt chátrá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostavěná budova pro seniory | Foto: Pavel Pavlas

Dokončení stavby by podle hrubých odhadů mělo stát 150 až 200 milionů korun. Dostavbu budovy se 135 lůžky považuje současné vedení kraje za svoji prioritu.

„Radši dostavím domov důchodců nebo domov pro seniory, protože ta populace dneska stárne a budeme potřebovat spoustu lůžek pro starší generaci jako takovou a vždycky upřednostním jako sociální demokrat výstavbu či dostavbu domova důchodců v Uhlířských Janovicích než bohužel třeba Buštěhrad,“ uvedl Řihák.

Narážel tak na projekt rekonstrukce buštěhradského zámku. V souvislosti s údajně předraženou zakázkou byl loni policií zadržen bývalý hetman za ČSSD David Rath. Podle obvinění měl Rath za zmanipulování zakázky převzít úplatek.

Hejtman na místě

Před budovou rozestavěného domova pro seniory čekala na hejtmana asi desítka místních obyvatel. Mezi nimi i Jaroslav Urban, který před 14 lety sháněl podpisy pod petici, která žádala stavbu domova. Tu tehdy podepsalo několik stovek lidí.

„Většina z nich spoléhala na to, že někam půjdou. A byli i svolní s tím, že tady nechají celý důchod. Ale bylo to jako záruka, že budou žít v pěkném prostředí, že když budou imobilní, dostanou se k lékaři.“, že

Vnitřek nedostavěné budovy | Foto: Pavel Pavlas

Před 14 lety si i on myslel, že jednou bude v domově pro seniory bydlet. První problémy přišly těsně po začátku stavby v roce 2000. Tehdy zanikly Okresní úřady a Středočeský kraj, který budovu převzal neměl na její dostavbu peníze. Navíc, než se kraj vzpamatoval, stala se budova cílem nájezdů zlodějů, jak potvrdil její současný hlídač Josef Novák.

„Když to nebylo hlídané, ukradli rozvody elektřiny, pak tady byla hlídací agentura a trochu se to zklidnilo. Teď tu jsem já a je klid.“

V Uhlířských Janovicích žije nyní zhruba 3 tisíce obyvatel. Většina z nich je pro dostavbu domova. Přálo by si to i současné vedení města, včetně místostarostky Andrey Černíkové z ODS.

„Samozřejmě, že by se to mělo dostavět. Usilujeme o to několik let.“

Pavel Pavlas, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme