Středočeský kraj chce spolupracovat s fotbalovým svazem a podporovat mládež

Středočeský kraj chce víc podporovat mladé sportovce. Začátkem listopadu kraj podepsal memorandum o spolupráci se Středočeským krajským fotbalovým svazem. S ním už spolupracuje na projektu Bezpečné branky. A rozšiřovat chce i projekt Sportovního centra Nymburk, které je zatím zaměřené jen na basketbalisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostního předání branek se zúčatnili i malí fotbalisté | Foto: Jiří Čondl | Zdroj: Český rozhlas

„Každý snadno pochopí, že je lepší, když děti běhají po hřištích než po silnicích. Čím víc budeme podporovat sport, tím víc budeme eliminovat určité tendence, které se objevují,“ říká předseda Středočeského krajského fotbalového svazu Miroslav Liba, jaká je souvislost mezi sportem, konkrétně fotbalem, a prevencí rizikového chování mládeže. Právě tu si totiž kraj od spolupráce se svazem slibuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spolupráci Středočeského kraje se sportovními kluby natáčela redaktorka Alena Rokosová.

„Zatím jsme to podepsali s fotbalovým svazem, do budoucna to bude možná s ostatními sportovními kluby, ale i s dalšími aktivitami, které jsou třeba i mimo sport. Myslím si, že je to nejlepší protidrogová prevence,“ je přesvědčen náměstek pro regionální rozvoj Marcel Chládek z ČSSD a dodává, proč kraj začal s fotbalem:

„Má nejvíce členů ve Středočeském kraji, potažmo i nejvíce klubů, které se starají o děti a mládež.“

Fotbalový svaz má ve středních Čechách asi 47 tisíc členů. Zhruba stejně velká Praha má 14 tisíc členů. Podle předsedy svazu Miroslava Liby může spolupráce s krajem přinést širší podporu klubům:

„Kdyby se nám podařilo přesvědčit politickou reprezentaci kraje, aby například podpořila dopravu mládežnických mužstev, tak by to byl obrovský úspěch.“

Sportovní centrum Nymburk, basketbalová hala. | Foto: Filip Jandourek

Jen v mládežnických soutěžích organizuje svaz asi 2100 utkání ročně. Kraj už je tři roky zapojený do projektu Bezpečné branky. Jeho cílem je nahradit těžké ocelové a duralové fotbalové branky, které v několika případech způsobily dětem vážná zranění, za branky vyrobené z lehkých pevných materiálů. Celkem už kraj rozdal 281 branek za celkem 8,3 milionu korun.

„V následujícím roce se musíme rozhodnout, jestli budeme pokračovat v podpoře projektu Bezpečné branky, nebo jestli se toho centrálně ujme stát. Poté by kraj mohl přispívat na dopravu klubů, které se například starají o mladší žáky,“ navrhuje Chládek.

Mladé talentované sportovce kraj podporuje třeba i projektem Sportovní centrum Nymburk. V tomto případě ale jde jen o basketbalisty, kterým kraj už čtyři roky poskytuje peníze prostřednictvím několika škol. To aby je neposílal oddílům nebo jen jedné škole.

Podpora dalších center

Školákům kraj financuje veškerou sportovní činnost, soustředění i sportovní potřeby. Podle náměstka pro školství Milana Němce se pilotní projekt osvědčil a kraj v něm chce nejen pokračovat, ale také ho rozšířit.

„Talentovaní žáci a studenti mají možnost studovat, mají možnost být ubytováni a hlavně být kvalitně trénováni. A protože jsme si řekli, že si to uděláme jako pilotní projekt, tak bychom teď rádi otevřeli další centra, zaměřená na jiné sporty – fotbal, hokej, badminton nebo atletiku. Vím, že se hovořilo o Příbrami, Kladnu nebo Benátkách.“

Rozšíření projektu teď připravuje komise pro sport a počítá se s ním už v chystaném rozpočtu na příští rok. Do basketbalového centra kraj investuje tři miliony ročně, teď zvažuje, že na další čtyři nebo pět center vyčlení deset milionů korun.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme