Středočeský kraj chce zabránit výstavbě v budoucí CHKO Brdy

Budoucnost Brd po zrušení tamního vojenského újezdu dnes celý den řešily ve středočeské Příbrami desítky odborníků. Středočeský kraj je proti nové výstavbě v chráněné krajinné oblasti Brdy. Podle jeho představitelů by tu měla zůstat nedotčená příroda. O sídlo správy CHKO usiluje několik obcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Brdy čistí od začátku dubna pyrotechnici | Foto: Lukáš Milota

Kraj a obce teď musí v první řadě podle středočeského hejtmana Miloše Petery z ČSSD změnit územní plán:

„Tím, že Brdy přejdou na jiné katastry, tak tuto oblast musíme řešit. Potom se domnívám, že jedna z věcí, kde budou muset obce a kraje spolupracovat, je doprava a infrastruktura. To je velmi zásadní, protože doprava není řešená. Silnice jsou velmi úzké a neodpovídají ani trojkám komunikací.“

Podle středočeského hejtmana by na tomto území měla zůstat nedotčená příroda.

„Naše priorita je, abychom si ohlídali nekontrolovatelné stavy. CHKO není ochrana k tomu, aby se tu nedalo stavět. Budeme to hlídat i v rámci projednávání procesu EIA a dalších věcí. Budeme nekompromisní,“ prohlásil Petera.

Nález munice | Foto: Lukáš Milota

Sídlem správy budoucí chráněné krajinné oblasti Brdy by se ráda stala Příbram. Podle starosty města Jindřicha Vařeky z hnutí ANO si od toho Příbram slibuje víc turistů i peněz. Není ale jediná, kdo chce být sídelním městem.

„Rozhodně požádalo Spálené Poříčí, i některé další obce. Myslím si, že Příbram je umístěna tak, že je předurčena k tomu, aby tu mohla správa sídlit. Kdyby tu byla, měli bychom blízko k organizaci možností, které se nám vyskytnou,“ je přesvědčen Vařeka.

Vedení kraje si prohlédlo Brdy z vrtulníku | Foto: Pavel Pavlas

Setkání na téma budoucnost Brd bude v Příbrami pokračovat i zítra. Odborníci diskutují hlavně o významu a způsobu ochrany chráněné krajinné oblasti nebo o regulaci stavební činnosti na takovém území.

Pyrotechnici už vyčistili víc než třetinu Vojenského újezdu Brdy, ve kterém dnes jinečtí dělostřelci končí nácvik ostré střelby.

Zrušení újezdu a vyhlášení chráněné krajinné oblasti od roku 2016 schválil parlament.

Vojenský újezd Brdy | Foto: Český rozhlas

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme