Středočeský kraj nadělí strážníkům a hasičům 25 nových defibrilátorů

Středočeský kraj nakoupí za milion korun 25 nových automatických přístrojů na obnovu srdeční činnosti. Defibrilátory dostanou strážníci a hasiči, kteří by měli se záchrannou života lidí pomáhat krajské záchrance. Policisty též čeká speciální školení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku získali od města defibrilátor | Foto: Jana Huzilová

Týkat se to bude strážníků a hasičů z těch lokalit, kde je jasné, že budou v případě nouze u člověka jako první. Jde zejména o okrajové části středních Čech, ale také místa, kde naopak žije hodně lidí a může se stát, že všechny sanitky budou v terénu.

Podle lékařů s každou minutou zpožděné defibrilace klesá naděje na přežití pacienta přibližně o 7 až 10 procent. Na nemoci oběhové soustavy, tedy infarkty a zástavy srdce, přitom v České republice umírá ročně až 50 procent lidí. Při záchraně se počítá každá minuta.

Policisté dostanou speciální školení, které se bude každý rok opakovat. Přístroj na obnovu srdeční činnosti je navíc automatický a hlasovými pokyny člověka naviguje, co má přesně dělat.

Defibrilátor má ještě jednu výhodu, která lékařům urychlí práci a tím i záchranu člověka. Dokáže přenést údaje o tepu nebo tlaku do přístrojů umístěných v sanitce. Lékaři už je díky tomu nebudou muset zjišťovat a budou se moci soustředit na další úkony.

Špatná distribuce v minulosti

Kraj už před několika lety nakoupil 63 defibrilátorů, 32 z nich mají policisté na různých odděleních nebo je vozí hlídky v autech. Dvě desítky mají strážníci a zbytek je na radnicích, v domovech pro seniory a podobných organizacích.

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek upozorňuje na to, že zmíněné defibrilátory jsou rozmístěné nepravidelně a na některých místech se nachází vysloveně bezúčelně.

Nejvíce přístrojů je na Příbramsku, Kolínsku, Kutnohorsku a v okrese Praha západ. Naopak nejméně jich je na Benešovsku a Berounsku. Houdek to chce změnit.

Střední Čechy jsou největším krajem v České republice, ve kterém zároveň žije nejvíc lidí, kolem jednoho milionu a tří set tisíc. Terén kraje je velmi členitý, dostat se na některá místa je pro záchranku složité a často přijíždí až po policistech či hasičích.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme