Středočeský kraj plánuje centrální nákup masa pro školy. Vedoucí jídelen to kritizují

Středočeský kraj připravuje neobvyklé výběrové řízení. Na základě jeho výsledků by měla vítězná firma dodávat maso a uzeniny pro všechny školní jídelny, domovy důchodců a další podobná zařízení v kraji. Někteří vedoucí jídelen ale upozorňují, že centrální dodávka může negativně ovlivnit kvalitu jídel i jejich cenu. Celkem má jít o zakázku za 12 milionů korun ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní jídelna2 - Švédsko | Foto: Václav Flegl

Maso a uzeniny si v současné době každá školní jídelna nakupuje sama. Objednává si je den předem, případně ještě ráno před vařením.

„Já vlastně maso, které mi přiveze, zpracuji. Když je to množství pohyblivé, musela bych maso zamrazovat, což nevyhovuje ani mně, protože je to složitý způsob, a ani by to nevyhovovalo hygieně,“ řekla Radiožurnálu vedoucí jedné z jídelen, které patří Středočeskému kraji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o plánu Středočeského kraje na centrální nákup masa a uzenin přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Pavel Pavlas.

Kraj podle ní možná získá výhodnou cenu, ale na úkor kvality nebo včasného dodání čerstvého masa do jídelen.

„Mám takovou zkušenost, že jsem vzala od jiného dodavatele, který mi navrhl supercenu, ale ořez a odpad byl takový, že v podstatě cena byla stejná jako u stávajícího dodavatele. A bojím se, že toto by mohlo nastat,“ dodala vedoucí jídelny.

Rozhodnutí Středočeského kraje kritizuje i krajská opozice.

„Bezesporu lze říci, že takové výběrové řízení bude ušito na míru velkým výrobcům a velkým dodavatelům masa a malí a střední regionální výrobci budou mít smůlu. Protože do takto vypsaného výběrového řízení se budou moci kvalifikovat pouze velcí dodavatele masa,“ argumentuje zastupite ODS Jan Skopeček.

Sociálnědemokratické vedení Středočeského kraje připomínky ředitelů škol i opozice ale odmítá. Díky centrálnímu nákupu masa prý kraje ročně ušetří stovky tisíc až miliony korun. To, že kvůli nákupu možná zaniknou někteří menší výrobci masa a uzenin, náměstek středočeského hejtmana pro oblast zemědělství Miloš Petera jako problém nevidí:

„Samozřejmě, že může nastat situace, že malí dodavatelé budou ohroženi, protože je velký vydavatel de facto převálcuje.“

Výběrové řízení kraj podle náměstka hejtmana vyhlásí zhruba do měsíce. „Těch organizací je řádově 130, se všemi musíme mít podepsány smlouvy o tom, že budou takto postupovat, protože mají právní subjektivitu. A věříme, že je to otázka dnů maximálně týdnů, abychom výběrové řízení vyhlásily,“ přiblížil Petera.

Vítěz soutěže pak bude muset ročně dodávat do středočeských školních kuchyní 90 tun masa a 27,5 tuny uzenin.

Pavel Pavlas, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme