Středočeský kraj povede Jermanová z ANO, Drábová pro ni nehlasovala

Největší kraj v Česku má od pátku novou vládu. Středočeskou hejtmankou se stala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová z hnutí ANO. Ve funkci vystřídala sociálního demokrata Miloše Peteru. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na ustavujícím zasedání. Jermanová už dříve avizovala, že v případě zvolení hejtmankou odejde z dolní komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslava Jermanová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně hnutí ANO | Foto: ANO 2011

Pro šestačtyřicetiletou Jermanovou hlasovalo 42 z 64 přítomných zastupitelů. Dva byli proti a 20 se zdrželo. Jermanová je zároveň místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Mandát poslance složí k 1. lednu. Do té doby bude pobírat oba platy.

Koalici tvoří vítězné hnutí ANO, Starostové a nezávislí, ODS a část TOP 09. Celkem mají 44 mandátů z 65 křesel. Krajská rada bude mít 11 členů, tedy stejně jako ta minulá.

V opozici po osmi letech budou sociální demokraté a komunisté, dohromady mají 19 křesel. Přidali se k nim i dva členové TOP 09 včetně lídra kandidátky Petra Tisa, nesouhlasili s Jermanovou jako hejtmankou.

Prioritu má podle politiků doprava a školství. Radní pro dopravu František Petrtýl z hnutí ANO se chce zaměřit na opravu mostů a zlepšení spolupráce s Prahou, ať už se to týká integrované dopravy, nebo záchytných parkovišť.

Nová rada chce také navýšit peníze do školství a zdravotnictví. Nový radní pro životní prostředí Ivo Šanc ze Starostů a nezávislých nebude prosazovat vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, o kterém se v minulých letech často mluvilo.

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru