Středočeský kraj ruší své zastoupení v Bruselu. Místo toho bude platit lobbistům

Středočeský kraj rozhodl, že zruší své stálé zastoupení v Bruselu. Ročně ho stálo skoro dva miliony korun a podle krajských politiků nesplnilo očekávání. O jeho zrušení uvažovalo vedení kraje poslední dva roky, ale rozhodlo se až teď. Nově bude za služby platit společnosti, ve které je jedním ze dvou výkonných ředitelů lobbista Ondřej Šlouf - syn Miroslava Šloufa, někdejšího poradce prezidenta Zemana.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský úřad Středočeského kraje

Krajský úřad Středočeského kraje | Foto: Filip Jandourek

Stálé zastoupení v Bruselu měl kraj od roku 2004. Nejvíc se o něm mluvilo za éry hejtmana Davida Ratha. Ten totiž bez výběrového řízení zajistil místo svému dobrému známému Marku Semerádovi z ČSSD.

Šlo o místo poměrně lukrativní - plat 90 tisíc měsíčně, služební byt, hrazené cestovní náklady i účty za telefon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Středočeský kraj ruší své zastoupení v Bruselu. Natáčela o tom Alena Rokosová

Po zatčení Davida Ratha nové vedení kraje přimělo Marka Semeráda souhlasit s ukončením výhodné mandátní smlouvy. A to ke dni krajských voleb, po kterých se Marek Semerád stal náměstkem hejtmana.

Celé dva roky ale zastoupení dál fungovalo, až teď politici rozhodli o jeho zrušení.

„Zastoupení již není potřeba, jelikož jsem v zastoupení podal tak mimořádný výkon, že jsem v podstatě vyčerpal všechny rezervy. A odpracoval jsem to na hodně dlouhou dobu dopředu. Tím pádem se ruší, protože už tam není co udělat,“ říká současný náměstek Semerád.

„Každý si můžeme říci svůj názor. Já si myslím, že Brusel je stále živý. A bude i do budoucna,“ reaguje na slova svého náměstka současný hejtman Miloš Petera z ČSSD.

Podle hejtmana je proto důležité nezůstat mimo Brusel a mít dál informace třeba o možnostech čerpání peněz: „Plno peněz jde přímo přes projekty, které jsou v Bruselu. Divili byste se, že jsou jich desítky.“

Lobbistické sdružení

Kraj za to navíc nechce platit tolik jako dosud - tedy skoro dva miliony korun ročně. Plánuje tak , po vzoru Moravskoslezského kraje, prosazovat své zájmy díky členství v Evropském hospodářském zájmovém sdružení ACCESS EU! - EEIG se sídlem v Bruselu. „Potřebujeme, aby nám informace ten, kdo je má, jednou za měsíc předal a my si mohli vybrat,“ říká hejtman Petera.

Opoziční ODS vadí, že kraj nevybral ve výběrovém řízení.

Marek Semerád | Foto: www.stredocech-eu.cz

Lobbistickému sdružení ACCES EU! - EEIG bude kraj platit desetinu toho, co dosud - skoro 200 tisíc korun ročně. Členy tohoto zájmového sdružená je také třeba Česká pošta nebo pražská zoo. Jedním ze dvou výkonných ředitelů uskupení je lobbista Ondřej Šlouf, syn Miroslava Šloufa, někdejšího poradce prezidenta Miloše Zemana Miroslava Šloufa.

„Zadají nám zadání, které se jmenuje ‚Komplexní balíček služeb‘, každý měsíc dostanou výstup, ze kterého si vyberou informace a zadání, se kterými budou pracovat. My uděláme analýzu a navrhneme řešení,“ popisuje Ondřej Šlouf, co lobbistické sdružení nabídne kraji za skoro 200 tisíc korun ročně.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme