Středočeský kraj zruší infocentrum i galerii Gate na Královské cestě v Praze

Středočeský kraj chce pronajmout lukrativní prostory v Praze, ve kterých sídlí Středočeská turistická informační služba, takzvaná STISka, a galerie Gate. Jak anglický název napovídá, mělo jít o takzvanou bránu do Středočeského kraje přímo v srdci metropole na Královské cestě. Prostory ve středověkých domech kraj za velké peníze opravil a teď se jich chce zbavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Interiér galerie GATE v budově bývalé Galerie Středočeského kraje | Zdroj: ČTK

Dům na rohu Husovy a Karlovy ulice kraj už nechce využívat proto, že Středočeskou turistickou informační službu, která tam sídlí, plánuje definitivně zrušit, a z pronájmu celého prostoru chce získat pravidelný příjem.

Oprava tří historických domů, z nichž nejstarší je ze 12. století, a ve kterých jsou gotické a románské sklepy, stála 60 milionů a jejich provoz přijde ročně stovky tisíc korun.

O zrušení takzvané STISky rozhodlo už předchozí vedení kraje po zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha v květnu 2012. STISka vnikla v únoru 2008 za hejtmana Petra Bendla z ODS. Měla pomáhat vytvářet i z evropských peněz obcím, městům, neziskovým organizacím i podnikatelům propagační materiály.

Důvody pro zrušení této akciové společnosti byly podle nástupkyně Davida Ratha, tehdejší hejtmanky Zuzany Moravčíkové z ČSSD, ekonomické - stála hodně peněz a nepřinášela to, co od ní kraj očekával. Krátce na to kraj odvolal tehdejšího ředitele STISky a o prostory v Husově ulici a galerii Gate se teď starají dva zaměstnanci.

„Likvidace akciové společnosti má nějaké termíny, nějaký postup. Ten budeme plnit tak, aby byla ukončena co nejdříve,“ řekl ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina, který má likvidaci společnosti STIS na starost. Dodal, že jestli to bude ještě v letošním roce, se uvidí zhruba v jeho polovině. Krajské zastupitelstvo navíc vyčlenilo na zrušení STISky 10 milionů korun.

Mělo by jít o náklady na vyplacení odstupného zaměstnancům a na vypořádání veškerých závazků společnosti. Podle radního pro kulturu Zdeňka Štefka z KSČM jsou to dluhy za energie nebo různé akce a také závazky vůči Ústavu archeologické památkové péče.

Prestižní galerie?

Některé prostory STISky jsou v současnosti už pronajaté. Teoreticky by si kraj mohl nechat galerii Gate, která nabízela unikátní výstavy a byla chloubou hejtmanství za éry Davida Ratha, ale krajská rada se rozhodla schválit záměr pronajmout celý prostor. Bude z toho mít víc peněz.

Hned po svém otevření v březnu 2012 zahájila galerie první prestižní výstavou originálů aktů fotografa a příbramského rodáka Františka Drtikola. Kraj je nechal přivézt se soukromých sbírek. Některá z děl byla v Česku vystavena úplně poprvé.

Následovala diskutovaná výstava malíře Francise Bacona, výstava kreseb a grafik Josefa Čapka z období po první světové válce, kdy se zaměřil na lidi z okraje společnosti, a loni na podzim v Gate vystavoval Jiří Sopko, který svá díla namaloval přímo pro výstavu v této galerii.

Celkem bylo v galerii Gate už devět výstav. Podle radního pro kulturu Zdeňka Štěfka z KSČM ale návštěvnost moc velká nebyla. Michal Kašpárek pověřený vedením galerie však uvedl, že ročně do ní přišlo zhruba 25 tisíc platících návštěvníků. Dalších několik desítek tisíc jich přišlo do informačního centra Středočeského kraje.

Simona Bartošová, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme