Středočeským hasičům scházejí peníze. Pomoct se jim snaží jednotlivá města

Středočeští profesionální hasiči dostávají rok od roku méně peněz na provoz. Letos budou hospodařit se 677 miliony korun. Města a obce se jim proto snaží pomoct. Dávají jim různě vysoké finanční příspěvky na chod jednotlivých stanovišť nebo věcné dary.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v akci u požáru budovy. | Foto: Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje

Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje zaměstnává více než tisíc lidí. Za zvuku houkaček jich zhruba osm set pravidelně usedá do vozidel a vyjíždí k požárům. Nejvíc peněz z rozpočtu jde na platy hasičů, pojištění a na nákup pohonných hmot.

„K významnému propadu rozpočtu došlo v roce 2011, kdy nám rozpočet poklesl o 18 procent proti roku 2010, a od té doby pokles trvá,“ uvedla Iveta Beránková, ekonomická náměstkyně ředitele středočeských hasičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o situaci jihočeských hasičů i snaze, kterou vyvíjejí města, zjišťoval redaktor ČRo Pavel Pavlas

Značným přínosem do rozpočtu podle jejích slov jsou pak dary od jednotlivých měst a obcí. „V loňském roce jsme obdrželi finanční dary a příspěvky od územních samosprávných celků ve výši 2 miliony 382 tisíc,“ dodala Beránková.

Peníze posílá pravidelně hasičům například Kladno. „Kladno nemá žádnou jednotku dobrovolných hasičů, takže my s nimi máme dlouhodobou smlouvu o tom, že profesionální hasiči nám tuto jednotku nahrazují,“ vysvětlil tamní primátor Dan Jiránek.

Několik zásahů v panelových domech z nedávné doby podle něj ukazuje, že hasičům peníze právem náleží. Město jim předá ročně 300 tisíc korun. Na začátku letošního roku jim navíc darovalo osobní automobil s náhonem na všechna čtyři kola za půl milionu korun.

Význam hasičů i jejich podfinancování si uvědomilo také vedení Rakovníka. Tamní radnice loni navýšila příspěvek hasičům ze 100 tisíc na dvojnásobek, jak uvedla mluvčí města Alida Štulajterová.

Pozadu nezůstává ani Středočeský kraj. Loni dal krajským hasičům přes milion korun. Kolik to bude letos, zatím není jasné. Hasiči žádají kraj o příspěvek na nákup 17 vozidel v hodnotě 21 milionů korun. Středočeští zastupitelé by o přidělení peněz měli jednat na podzim.

Pavel Pavlas, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme