Středočeským městům chybí školky, kraj to chce změnit

Ve středočeských mateřských školkách chybí volná místa. Nejhorší situace je kolem Prahy, kam se lidé často stěhují a do hlavního města pak dojíždí za prací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mateřská školka | Foto: Vlastík Novák

Středočeský kraj totiž patří k regionům, kde se dlouhodobě rodí nejvíce dětí. Jen za prvních devět měsíců letošního roku tam přišlo na svět 11,5 tisíc novorozeňat. Starostové dotčených obcí proto bijí na poplach.

"V mnoha obcích nebyli investoři požádáni, aby vystavěli školky nebo jakékoli občanské vybavení pro lidi. My jsme zde měli školku pro 50 dětí, teď jich můžeme umístit sto. Zájem by stále byl z okolních obcí, ale bohužel můžeme umístit pouze děti z obce Velké Přílepy," uvedla Věra Čermáková, starostka obce Velké Přílepy, kde novou školku otevřeli na konci letních prázdnin.

Slova starostky potvrdila ředitelka tamní školky Věra Šmicárová. Podle ní musí školka už několik let děti odmítat.

"První roky jsme odmítali 2 až 4 místa, vloni jsme museli odmítnout už asi 48 míst. V současné době, ač se kapacita rozšířila, jsme odmítli přes 30 žadatelů. Ale s tím, že mezi nimi byli i žadatelé z jiných obcí.

Podobně na tom jsou i větší středočeská města. Problémy s nedostatkem míst ve školkách řeší například v Říčanech. Město má tři předškolní zařízení, ale to nestačí. Na přijetí čeká dalších víc než sto dětí, které mají ve městě hlášení trvalé bydliště.

Kapacita školek přestává stačit třeba také v Kladně. A to i přesto, že tam letos začala sloužit nová mateřská školka postavená na velkém sídlišti v Kročehlavech.

"My jak sledujeme počet děti, tak roste zhruba o sto dětí ročně," uvedl primátor Kladna Dan Jiránek. Počet obyvatel se zvyšuje v celých středních Čechách. Jen od ledna do září stoupl o více než třináct a půl tisíce.

O problému chybějících mateřských školek bude dnes s představiteli některých dotčených měst a obcí jednat náměstek hejtmana Marcel Chládek. Starostové si nejvíc stěžují na obtížné získávání dotací učených právě na rozšiřování mateřinek.

Martin Hromádka, Michal Trnka, Katka Brezovská, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme