Středočeští radní podpořili rozšíření letiště Vodochody

Rada Středočeského kraje souhlasí s rozšířením letiště u Vodochod. Vedení kraje souhlasí s rozšířením za předpokladu správného rozložení letecké dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Vodochody - vizualizace | Foto: Penta Investements

Společnost Penta Investment, která chce letiště postavit, by se také musela vypořádat s obcemi a dodržet všechny dohodnuté podmínky, například limity na hladinu hluku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman David Rath letiště hájí, přinese prý nová pracovní místa

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) míní, že Praha a střední Čechy druhé letiště potřebují. Podle něj se uleví lidem žijícím v okolí pražské Ruzyně a naopak na sever od Prahy vznikne asi 500 nových pracovních míst. To, že jsou obyvatelé z obcí z okolí Vodochod proti rozšíření tamního letiště, hejtmanovi nevadí.

„Chápeme obavy lidí, kteří tam bydlí. Současně je to velké plus – zjišťovali jsme názory lidí třeba v Mladé Boleslavi, i ve vzdálenějších místech jako je Kolín, Nymburk, Poděbrady, tak tam všude si většina lidí letiště ve Vodochodech přeje. Zkrátí jim to dojezdovou vzdálenost na mezinárodní letiště zhruba o hodinu,“ tvrdí Rath.

Starostové i opozice proti

Podle starosty sedmnáctitisícových Kralup nad Vltavou Petra Holečka zápory převládnou nad výhodami. „Naruší se tím dopravní spojnice, přibude tu doprava. Pro nás v blízkosti velkého chemického podniku to bude znamenat i velký růst nebezpečí v případě letecké katastrofy. Bude to mít velký význam i z hlediska hluku, protože to zasáhne 15 až 20 obcí v okolí letiště,“ říká starosta Kralup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček se obává zhoršení dopravy i bezpečnosti

Krajská opozice s rozhodnutím radních nesouhlasí. Podle zastupitelky Dagmar Nohýnkové (ODS) bude mít provoz letiště negativní vliv na zdraví obyvatel i na životní prostředí.

„Klub zastupitelů za ODS vždy hájil většiny občanů a obcí, které zcela logicky odmítají tuto stavbu. Náš názor jednoznačně trvá, budeme se i ptát pana hejtmana při všech příležitostech na to, proč kraj takto rozhodl,“ uvedla Nohýnková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle opoziční zastupitelky Dagmar Nohýnkové bude mít letiště negativní vliv na zdraví obyvatel

Hlavní slovo bude mít ministerstvo životního prostředí, které rozhoduje o vlivu stavby na životní prostředí. Pokud by se stavbou souhlasilo, letiště by mohlo začít fungovat do tří let.

O modernizaci letiště a rozšíření provozu ve Vodochodech se mluví už několik let. Letiště chce v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících především nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů.

Proti záměru Penty rozšířit letiště vytrvale bojují starostové patnácti okolních obcí. Bojí se zvýšení dopravní zátěže i hluku, který by obtěžoval více než třicet tisíc obyvatel. Už dvakrát se přitom podařilo obcím výstavbu mezinárodního terminálu oddálit kvůli závažným připomínkám a chybám v dokumentaci.


Zvětšit mapu

Pavel Pavlas, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme