Středočeští zastupitelé schválili návrh rozpočtu na příští rok. Debata trvala pět hodin

Středočeští zastupitelé po neobvykle dlouhém jednání schválili krajský rozpočet pro příští rok. Ten počítá s příjmy 15,96 miliardy a výdaji 15,93 miliardy korun. Zastupitelé ho schválili po téměř pěti hodinách debat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Josef Řihák | Foto: Filip Jandourek

Opozice kritizuje nejen výdaje spojené s předvolebními sliby ČSSD, ale také nedostatek vlastních investic kraje.

„Bylo to poměrně náročné, protože peněz se nedostává. Původní návrhy byly v převisu 670 milionů, ale dostali jsme se na tento rozpočet. Podle vyjádření všech radních je dostatečný a vystačí s ním,“ komentuje sestavování rozpočtu radní pro finance Jiří Peřina z ČSSD.

K schválení rozpočtu se zastupitelé dostali až téměř po pěti hodinách. O nejemotivnější výstup se postaral šéf středočeské ODS a bývalý hejtman Petr Bendl, který coby poslanec využil přednostního práva promluvit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pětihodinové jednání o krajském rozpočtu sledovala reportérka Alena Rokosová

Kritizoval vedení kraje, že se stalo obětí svých předvolebních slibů, především proplácení zdravotnických poplatků.

„To je jedno, že nebudete mít na školy, sociální ústavy a na silnice. Pošlete tam všechny peníze, přestože je to především věc státu,“ rozčiloval se Bendl.

Svou emotivní řečí popudil hejtmana Josefa Řiháka z ČSSD, který mu na závěr své řeči vzkázal: „Kde berete tu drzost tady vystoupit po tom, co jste tady osm let předváděl, a kritizovat nás, co tady teď sedíme.“

„Plní své populistické sliby, které dali před volbami, ale na úkor toho, že se kraj propadá do extrémních dluhů. Teď nevědí, jak z toho ven, protože by lidem museli upřímně říct, že se to takto plnit nedá,“ vysvětluje následně Petr Bendl.

Hejtman Řihák si z jeho kritiky nic nedělá. „On nás vlastně pochválil. Myslím si, že je to dobře, jestliže plníme volební program,“ dodal v reakci na Bendlovu kritiku.

Dodržování předvolebních slibů

Radní pro finance Jiří Peřina připustil, že klub zastupitelů z ČSSD znovu přehodnocoval svůj postoj ke svým předvolebním slibům. Ale odmítl od nich ustoupit.

„Volíme tyto priority. Pokud by peníze nebyly vynakládány na žákovské jízdné nebo regulační poplatky, určitě by bylo možné je využít jinde, o tom se nepřeme,“ uvádí Peřina.

Nejvíce by podle něj peníze pomohly v položce na spolufinancování evropských projektů. Právě na čerpání evropských dotací se totiž kraj chce v příštím roce zaměřit víc než na své čistě vlastní investice. Na ty je v příštím roce vyčleněno 350 milionů korun, zatímco na letošek to bylo 994 milionů korun.

Právě omezení investiční činnosti je podle šéfa kontrolního výboru a zastupitele za ODS Jana Skopečka jednou z hlavních výhrad opozice.

Petr Bendl 14.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

„Situace, kdy Středočeský kraj rezignuje na svou vlastní investiční činnost, je důsledkem nedobrého hospodaření, které bylo charakteristické pro hejtmanování Davida Ratha,“ myslí si Skopeček.

„Místo toho, abychom opravovali silnice a rekonstruovali školy a domovy důchodců, tak budeme pouze hradit dluhy, které vznikly za Davida Ratha,“ dodává.

Kraj v příštím roce obnoví všechny fondy, které zřizuje. V devíti fondech bude necelých 270 milionů korun. Nejvíc peněz, celkem sto milionů, bude ve fondu rozvoje obcí a měst, ale i tuto částku opozice kritizuje. Za bývalého vedení kraje se totiž mezi obce rozdělovalo půl miliardy korun.

„Sto milionů je pouze symbolická částka před komunálními volbami. Ty peníze by byly lepší v jiných kapitolách, jako je třeba doprava, školství, zdravotnictví, pokud by bylo řízeno koncepčně,“ říká zastupitel Tomáš Havlíček z ODS.

S tím ale hejtman Josef Řihák z ČSSD nesouhlasí. Podle něj kraj čerpá na dopravu stovky milionů z evropských fondů.

Vedení kraje proto rozhodlo, že pro příští rok vyčlení víc peněz na předfinancování a spolufinancování evropských projektů. Oproti letošním 104 milionům to bude na 450 milionů korun. Využití evropských fondů je totiž podle krajských radních efektivnější než vlastní investice.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme