Středoškoláci z Ostravy poznávají vědu s akademiky. Pouštějí se třeba do odběrů krve

Ostravští středoškoláci se mohou posouvat v čase. Ještě ani nemají maturitu a už si mohou vyzkoušet, jak se učí na vysoké škole. Přímo v laboratořích ostravské lékařské fakulty zkoumají pod dozorem akademiků taje lidského těla. Praktické zkušenosti chtějí zúročit při přijímačkách a tak se odvážně pustili i do odběrů krve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odběr krve pro zjištění hladiny cholesterolu a cukru v krvi | Foto: Jan Profous

„Na střední škole se učíme teoretické věci a ještě praktické. Tady si vyzkoušíme například sedimentaci červených krvinek v praxi,“ pochvaluje si středoškolák Ondřej Pajač.

Ten si už v laboratořích může vyzkoušet, jaké to je, nosit bílý plášť. Cesta k němu je ale krkolomná a doslova dlážděná krví, studenti si odběry zkoušejí ve dvojicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi studenty v laboratořích natáčela redaktorka Andrea Čánová

„Pacientka hlavně asi nemá krev, jak to tak vidím. Zkus si zacvičit,“ radí spolužačce při odběru Ondřej.

Akademik Pavel Švorc učí na fakultě fyziologii. Svým elánem pro lékařskou profesi nadchnul celou skupinu studentů z jazykového gymnázia z Ostravy.

„Zjistí o sobě něco nového, o čem dosud vůbec nevěděli. Jsou to mladí perspektivné lidé,“ chválí si spolupráci Pavel Švorc.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme