Středověký hrad Helfštýn obsadili umělečtí kováři z celého světa. Začal 34. Hefaiston

Helfštýn na Přerovsku se na víkend proměnil v obří kovářskou dílnu. Z celého světa se na hrad sjeli mistři černého řemesla na největší mezinárodní setkání v Evropě. Oblíbený Hefaiston vstoupil do 34. ročníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblíbený Hefaiston na Helfštýně na Přerovsku vstoupil do 34. ročníku | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

„Bylo nás tam asi osm. Řekli jsme si, že to řemeslo je natolik atraktivní, že by to mohli vidět i lidi, kteří o tom nic neví. Tak jsme se domluvili a tak to vzniklo,“ vzpomíná na svůj první Hefaiston Jiří Jurda mladší, syn jednoho ze zakladatelů setkání.

Dnes již na akci jezdí se svým synem Jiřím, také uměleckým kovářem.

„Tenkrát, když mi bylo devět, řemeslo jsem tolik nevnímal. Největším zážitkem bylo, když se večer sedělo u táboráku a opékaly se špekáčky. Akce byla úplně o něčem jiném, než je teď. Bylo to spíše o dobrodružství. Ale už je to samozřejmě někde jinde,“ říká Jiří Jurda nejmladší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrad Helfštýn se na víkend proměnil v obří kovářskou dílnu. Na 34. ročníku Hefaistonu natáčela Jana Zemková

Na počátku komorní akce s desítkou předních kovářů se od dob svého vzniku proměnila opravdu radikálně. Dnes na Helfštýn dorazily více než tři stovky kovářů.

U 15 kovářských výhní pod širým nebem se mistři černého řemesla předvedou v pevně stanoveném limitu před zraky dychtivých návštěvníků. Těch sem každoročně zavítá okolo deseti tisíc.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme