Střelci z Uherského Brodu nikdo nepomáhal, potvrdil státní zástupce

Střelec z Uherského Brodu zabil osm lidí sám, bez přispění jiných osob. Na místě padlo nejméně 44 výstřelů. To je dosavadní výsledek vyšetřování únorové tragédie v uherskobrodské restauraci Družba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček a státní zástupce Roman Kafka (vlevo) na tiskové konferenci | Zdroj: ČTK

Že střelec, který následně spáchal sebevraždu, jednal osamoceně, potvrdil dozorující státní zástupce Roman Kafka.

„To můžeme říci již s jistotou, na tomto skutku se podílela pouze jedna osoba, a to ta prověřovaná osoba. Bylo vyvráceno, že by se na tomto skutku měla podílet jakoukoliv formou pomoci, návodu či jiným způsobem jiná osoba,“ uvedl Kafka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dosavadních výsledcích vyšetřování střelby v Uherském Brodě mluvil na Radiožurnálu státní zástupce Roman Kafka

Tragédie se stala 24. února v restauraci Družba, kde 63letý muž zastřelil osm lidí a pak i sebe. Vyšetřování hrůzného činu stále pokračuje. Kriminalisté už vyslechli přes tři stovky svědků. Shromažďují časové údaje události a dále zkoumají forenzní stopy.

Cílem je zjistit co nejpřesněji, jak se událost odehrála a zda jí přece jen nešlo zabránit. Motivem, byť nepřímo potvrzeným, je podle státního zástupce dlouholetá frustrace pachatele.

„Nicméně je zřejmé, že se jednalo o kombinaci řady faktorů osobních, soukromých, které plynuly z jeho zdravotního stavu, z jeho duševního rozpoložení, z jeho soukromého života, rodinného života, sousedských vztahů. A jednalo se opravdu o dlouhodobou záležitost, která v něm klíčila možná dlouhá desetiletí,“ přiblížil státní zástupce.

Svůj čin pachatel předem plánoval

Podle zkoumání místa činu měl střelec maximálně 63 nábojů, z toho většinu do pistole a šest do revolveru. Na místě padlo nejméně 44 výstřelů. Znalci potvrdili, že všech osm lidí zemřelo okamžitě na následky vícečetných poranění. Život by jim nezachránila ani okamžitá zdravotnická pomoc. Také pachatel zemřel ihned poté, co se sám střelil do hlavy.

Počet vystřelených nábojů podle státního zástupce odpovídá tomu, že muž do restaurace přišel s úmyslem usmrtit co největší počet lidí. „To bylo jednání, které bylo předem plánované – je samozřejmě otázka, jestli bylo plánované dlouhé hodiny, nebo dny či týdny. To už ale asi těžko zjistíme,“ poznamenal Kafka.

Kázeňské řízení se dvěma operačními důstojníky

Průběh tragédie nemohli podle vyšetřování ovlivnit ani policejní operátoři, kteří dostali informaci o plánu provést zákrok proti střelci. Krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček dnes řekl, že se dvěma důstojníky vede kázeňské řízení.

Ujistil ale, že jejich činnost v žádném případě nemohla životy osmi lidí zachránit, protože krátce po nahlášení případu už byli po smrti. Přesto je nutné zjistit, zda následné úkony mohly být efektivnější, co se týče ochrany ostatních obyvatel, případně organizace zásahu.

Vyšetřování by mělo být podle státního zástupce Romana Kafky uzavřeno do konce pololetí. Výsledkem má být mimo jiné návrh na nová opatření v kontrole zbraní a zlepšení komunikace mezi záchranáři, policií a zástupci samosprávy.

mta, Štěpán Látal, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme