Strojírenský veletrh v Brně představí i unikátního českého robota

Na brněnském Výstavišti dnes začíná 54. Mezinárodní strojírenský veletrh. Oproti loňsku zaznamenal nárůst počtu přihlášených i obsazené výstavní plochy, celkem se objeví na dva tisíce firem z více než tří desítek zemí celého světa. Ještě více ale pořadatelé oceňují, že mnohé firmy si své novinky schovaly právě do Brna. Řada z nich patří do oblasti průmyslové automatizace, kde české firmy patří mezi špičku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

53. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně | Foto: Filip Jandourek

Už dávno není elektrotechnika konkurenčním oborem strojírenství, ale vzájemně se doplňují. I desítky tun těžké stroje se bez drobných mikroprocesorů neobejdou.

Vidět to bude ve všech expozicích výstaviště, zřejmě nejnázorněji pak na stánku Českomoravská elektrotechnická asociace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na brněnském Výstavišti dnes začíná 54. Mezinárodní strojírenský veletrh. Více redaktor Ivan Holas

Tam přitom bude i skutečný unikát - zcela nový průmyslový robot.

„Řeší sice zdánlivě jednoduchou úlohu, ale ve skutečnosti je programově velice složitá. Vybírá náhodně z bedny produktů konkrétní produkt a umísťuje ho do technologické linky, což je věc, kterou člověk zvládne bez problémů, ale pro robota to znamená obrovské množství programování a softwaru,“ vysvětluje ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu Jiří Rousek.

„Odborníci říkají, že řešení, které tady bude k vidění, je výjimečné a dosud k němu nikdo v Evropě nedospěl. Takže je určitě dobré se na něj podívat, protože představuje naprostou technologickou špičku,“ doplnil.

Na vývoji robota se podílelo i Vysoké učení technické v Brně. V celé expozici elektrotechnické asociace naleznou návštěvníci průřez oborem od historických exponátů z 19. století až po nejžhavější novinky.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme