Stromy podél silnice mezi Ždírcem a Krucemburkem zmizely. Místní si těžko zvykají

Lidé ze Ždírce nad Doubravou a Krucemburku se jen těžko sžívají s pokácením aleje stromů. Ta odjakživa lemovala spojnici mezi nimi, u hlavního tahu číslo 37. Musela ale ustoupit dlouho plánované opravě děravé silnice. Všechny stížnosti obyvatel nebo ekologů jsou už zbytečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stromy mezi Ždírcem nad Doubravou a Krucemburkem musely ustoupit plánované opravě silnice.

Stromy mezi Ždírcem nad Doubravou a Krucemburkem musely ustoupit plánované opravě silnice. | Foto: Hana Mikulincová

Na silnici mezi Ždírcem a Krucemburkem je žalostný pohled. Podél krajnice už trčí jenom pařezy a válejí se hromady větví, které dělníci postupně zpracovávají.

„No pohled je to ošklivé a myslím si, že v zimě to trochu bránilo větru, teď bude sníh nebezpečný pro provoz,“ myslí si Věra Nosková z Krucemburku.

Na druhé straně solí pravidelně vyživované stromy občas nebezpečně pustily na silnici i hodně silné větve. S tím už mají řidiči své zkušenosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokácených stromech natáčela redaktorka Hana Mikulincová.

„Když foukal silný vítr, padaly vám před auto větve velké jak noha. Poškodily několik aut, konkrétně i našeho pana radního. Tak to bylo docela nebezpečné. Tam je asi kámen úrazu, proč to nakonec takhle dopadlo,“ říká starosta Jan Martinec.

Stromy jsou čerstvě pokácené a veškeré stížnosti telefony, které drnčely na České obchodní inspekci životního prostředí nebo na ždírecké radnici už jsou zbytečné. Kácení je podložené zákonem.

„Bylo to na základě požadavku Policie České republiky, krajského ředitelství, že úsek nevyhovuje šířkově. ŘSD se pak obrátí jako správce na krajský úřad,“ vysvětluje starosta.

Jako drastické rozhodnutí hodnotí pokácení aleje zástupci Arniky. Obyvatelky Ždírce - Alžběta s Josefínou - se shodují, že silnice bez stromů je bezpečnější: „Tam nemají stromy vůbec být.“

Radnice se chystá co nejdřív vysázet novou, menší zeleň v bezpečné vzdálenosti od silnice.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme