Stropnický začal v Národním divadle Brno zkoušet Královu řeč

Činohra Národního divadla Brno začala s hostujícím režisérem Martinem Stropnickým zkoušet hru Králova řeč od Davida Seidlera. Jde o jeden z vrcholů divadelní sezony v Brně a současně o českou premiéru hry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Králova řeč (Colin Firth, Helena Bonham Carterová)

Z filmu Králova řeč (Colin Firth, Helena Bonham Carterová) | Foto: Bontonfilm

Náročná hra pro talentované herce, tak mluví o Králově řeči režisér Martin Stropnický a začíná se zkoušením tedy velmi pečlivě. Představitel nejistého a na veřejnosti koktajícího následníka trůnu Martin Sláma bojuje pro začátek s výslovností jednotlivých hlásek.

„Koktat cíleně je určitě náročné, asi nebudeme moct dodržovat všechna přesná logopedická pravidla, protože hledáme, jak moc a kde koktat. Navíc on nekoktá stále, koktá, když mluví před davem, když mluví s cizími lidmi. Když hovoří s lidmi, kteří jsou mu blízcí, je koktání minimální,“ vysvětluje Stropnický.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Stropnický režíruje náročnou hru Králova řeč, kterou zkouší činohra Národního divadla Brno

Ačkoli kus proslavil film ověnčený mnoha cenami, hra byla napsána jako první. Ve Velké Británii byla její premiéra uvedena v únoru 2012, v České republice ji jako první uvede Brno. Podle režiséra Martina Stropnického jde o mimořádný text.

„Je tu i velké politické, ne jen osobní téma, že nešťastný král má od kolébky všechno, až na řeč, kterou tak zoufale potřebuje pro svoje povolání. A mně se ten způsob, jak Britové řeší polemiku, ten způsob náznaků, hrozně líbí. Mám to daleko radši než humpolácký polopatismus.“

Pro postavu budoucího krále navíc prý v Brně našel právě v Martinu Slámovi ideálního představitele. Věří, že stejného názoru bude i divák.

„Ta role je nádherná, cítím souznění s postavou a hledáme tu pravou míru,“ uvedl sám Martin Sláma.

V dalších rolích se představí například Ladislav Frej, Dita Kaplanová nebo Eva Novotná. Premiéra bude 15. března.

Zuzana Kopuletá, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme