Studánka u Aše se dočká pomníku obětem války. Desku se jmény padlých našli lidé náhodu

Radnice v Hranicích u Aše připravuje instalaci pomníku obětem první světové války. Půjde o symbolickou desku se jmény obyvatel blízké vesnice Studánka, kteří se z hrůzného válečného konfliktu nevrátili. Objevili ji před časem obyvatelé obce při rekonstrukci rodinného domku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní deska se jmény obyvatel Studánky, kteří zahynuli v první světové válce | Foto: Miroslav Picka

„Je to deska, která nebyla nikdy umístěna. Našla se shodou okolností, když by rekonstruován přístavek jednoho rodinného domku, kde byla deska zazděná. Když byla odryta a vyjmuta, tak se zjistilo, že je nepoškozená,“ popisuje starosta Hranic Miroslav Picka.

Pomník padlým vojákům dosud ve Studánce chyběl. Místní lidé si toho sice všimli, nikdo se tím ale dosud vážně nezabýval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zajímavému objevu ve Studánce se věnuje příspěvek Zdeňka Trnky

„Bylo mi divné, že ve Studánce, která je větší než třeba Trojmezí nebo Pastviny, kde památníky jsou, takový památník není,“ zmiňuje starosta.

Proč hotovou desku nikdy nikdo neumístil na veřejné prostranství jako v jiných vesnicích? Proč byl historický předmět zazděný do stěny rodinného domu, aby tam přečkal desítky let? To jsou otázky, na které dnes nikdo nezná odpověď.

„Zřejmě to tam obyvatelé vnímali trochu jinak na konci války nebo mezi válkami, když se tyhle věci umisťovaly. Asi tam byla nějaká obava, že by došlo ke zničení, nebo tam prostě nebyla vůle společnosti památník umístit,“ nabízí možné vysvětlení Miroslav Picka.

Deska bude k vidění v parku už příští rok

Objevenou pamětní desku chce radnice umístit na nově upravené důstojné místo. Tím by se měl stát moderní park v obci Studánka.

„Bude to blízko hlavní silnice, kde umístíme upoutávku, aby to náhodní řidiči nepřehlídli a aby měli důvod se tam zastavit. Myslím, že každé zastavení takové místo obohatí a ten zájem se přenáší na další lidi,“ věří starosta Hranic.

Jak upřesnil, k usazení památníku dojde někdy v polovině roku 2014. Podle Miroslava Picky by mělo jít o výjimečnou událost pro celý region.


Zvětšit mapu

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme