Student informatiky sexuálně vydíral stovky mladých žen

Olomoučtí kriminalisté vypátrali dvacetiletého studenta informatiky z Nymburska, který na internetu sexuálně vydíral mladé ženy. Prostřednictvím sociálních sítí se dostal k přístupovým heslům cizích e-mailových schránek a zneužil toho.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítačová výstava pro školy

Počítačová výstava pro školy | Foto: Jiří Suchomel

„Začalo to tak, že neznámá osoba mi poslala vzkaz na Lidé.cz, kde mě vydírala, chtěla po mě určité video, protože měla moje fotky,“ říká dívka, který kyberšikanu zažila na vlastní kůži.

Přehrát

00:00 / 00:00

S jednou z obětí studenta, který přes internet vydíral stovky žen, hovořila redaktorka Alena Vykydalová

„Pak mi tato osoba poslala určité informace, díky kterým jsem zjistila, že se mi nabourala do e-mailu. Nevím přesně, jak to provedl. Já jsem klikla na nějaký nebezpečný odkaz, a tím si zjistil moje heslo,“ dodává.

Jen za poslední dva měsíce pachatel takto vydíral více než 1800 dívek, policie ale odhaduje, že jich celkově bude daleko víc, a to jak z České republiky, tak ze sousedního Slovenska. Podle kriminalisty Jiřího Musila muž tuto činnost provozoval už od roku 2009.

„Případ je svým způsobem ojedinělý, protože databáze, která byla zajištěna u pachatele, je ohromná. Jde do gigabytů. Policie dala podnět k návrhu na vazbu, nicméně ten nebyl akceptován, takže pachatel je stíhán na svobodě,“ uvedl Musil.

Po dívkách žádal erotická videa

Mladík posílal vytipovaným dívkám odkaz na webové stránky, které se tvářily jako oficiální. Poté, co se dívky na stránky přihlásily, získal hesla k jejich e-mailovým schránkám.

„Schránky prošel, a pokud tam byly nějaké fotografie nebo informace, které mohl následně využít, tak je využil s tím, že většinou osoby následně vydíral. Informoval je, že má fotografie k dispozici, a pokud nechtějí, aby byly zveřejněny, tak budou dělat to, co on si představuje,“ popisuje kriminalista Petr Kolísek. Student podle něj většinou požadoval po dívkách zaslání fotografií nebo videí erotického charakteru.

Pachateli hrozí za vydírání a porušení tajemství dopravovaných zpráv až čtyři roky vězení. Kriminalisté teď budou kontaktovat další vydírané dívky prostřednictvím získaných e-mailových adres.

„Chtěla bych mu vzkázat, že jak mi psal, že se systému nebojí, tak by se měl začít bát, protože systém ho chytil,“ dodává dívka, která se stala jednou z obětí zadrženého mladíka.

Martin Hromádka, Alena Vykydalová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme