Studenti architektury by v Liberci místo stavební jámy viděli nejraději byty

Už několik let v centru Liberce doslova straší obří stavební jáma. Zbyla po nerealizovaném nákupním centru Galerie Perštýn. Českému státu teď kvůli tomu v arbitráži hrozí až miliardová sankce. Studenti architektury ovšem na výsledek arbitráže nečekali a už teď vědí, jaká stavba by tomuto místu nejvíce slušela.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberec

Liberec | Foto: Tomáš Adamec

Studenti okamžitě zavrhli myšlenku dalšího nákupního centra a zaměřili se na bydlení. Proděkan liberecké architektury Jiří Suchomel, který studentské projekty posuzoval, to oceňuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivany Bernáthové o soutěži mladých architektů

„Evidentně dneska stavět v centru Liberce další nákupní centrum je hloupost. Bydlení přivádí život, takže je v centru správně.“

Nejlépe si podle Suchomela vedla Iveta Doleželová z Brna, která si skvěle poradila se severním svahem a s nechtěným jezírkem, které se ve stavební jámě uprostřed Liberce vytvořilo.

„Přistupovala jsem k tomu tak, že jsem hledala nějakou silnou reakci na stavební jámu a zároveň jsem nějak chtěla reagovat na město a uzavřít prostor, který pokračoval dál jámou pryč. Vytvořila jsem takovou bariéru, terasový dům, který se směrem do města tváří jako normální městský dům,“ popisuje svůj návrh Iveta Doleželová.

Byty mají z jedné strany atraktivní výhled na Ještěd a z druhé strany, z obřích teras, na jezírko. Iveta u něj sice nenavrhla malou pláž, ale podle ní by se tam dalo v zimě dobře bruslit.

Jizva i obří UFO

Budoucí architekt Pavel Deržmíšek zase doslova zasypal stavební jámu domy. V puklinách se pak neobvyklým způsobem vinou ulice.

„Vytvořil jsem takovou jizvu, která vlastně svítí do města a ukazuje, že tam se něco stalo. Jizva vytváří ulice a utváří město,“ vysvětluje Držmíšek. V tomto městě by podle něj byly studentské domovy, sportoviště i parkovací místa.

Další studenti navrhli vybudovat ve stavební jámě obří obytné UFO nebo elegantní panoramatickou čtvrť. Paní Leoně se líbil vítězný návrh.

„Jak vyřešila, že to vlastně původně byl severní svah a udělala jižní a že tam zůstala i louže s vodou, protože Liberec holt vždycky asi musí mít nějaké jezírko, jinak bychom se necítili úplně v pořádku,“ říká.

Narážka míří na všechny stavby, které v minulosti v Liberci zkrachovaly a nabízely v centru města Liberečanům díky všudypřítomné spodní vodě vyvěrající snadno na povrch nechtěná a přesto roztomilá jezírka, kde kachny po dlouhá léta vyváděly kachňata. Tedy jen do té doby, než tam investoři postavili nákupní centra.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme