Studenti ČVUT se vrátili z Kalifornie, z prestižní soutěže Solar Decathlon si přivezli 3. místo

Nemalý úspěch slavili v Kalifornii studenti ČVUT, když na prestižní soutěži Solar Decathlon získali za svůj Air house třetí místo. Devatenáct mezinárodních týmů mělo během osmi dní postavit energeticky soběstačný dům. Studenti se na to připravovali dva a půl roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energeticky úsporný dům, s nímž se ČVUT účastní "slunečního desetiboje" Solar Decathlon 2013

Energeticky úsporný dům, s nímž se ČVUT účastní "slunečního desetiboje" Solar Decathlon 2013 | Foto: ČVUT

„Tady před námi stojí výsledek, je to dům, který nazýváme Air house, a asi za dva týdny pojede do Kalifornie, kde bude soutěžit v soutěži Solar Decathlon,“ pyšnil se soběstačným domem jeho hlavní konstruktér Pavel Nechanický, když ho společně s pětadvacetičlenným týmem v létě na ukázku sestavil v pražských Dejvicích.

„Takovým srdíčkem domu je fotovoltaická elektrárna, která je umístěná na střeše, a solární panely. Fotovoltaická elektrárna vyrábí elektrickou energii, která bude distribuována v solárním městečku do mikrosítě. V běžném životě by ta síť byla napojená na vnitřní okruh domečku. Další energie, která tam vzniká, je vlastním provozem domu,“ popisoval Nechanický hlavní specifika domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studenti ČVUT, kteří v Kalifornii soutěžili se svým soběstačným domem, jsou zpátky v Praze. Z Ameriky si přivezli 3. místo. Natáčela s nimi redaktorka Magdaléna Medková

Do Kalifornie dům studenti poslali lodí v několika kontejnerech. Podle členky týmu Kateřiny Rottové ho začali dávat dohromady hned po příletu. Postavit ho totiž měli za osm dní.

„Stavba začala v sedm hodin ráno s východem slunce a končila ve dvě hodiny v noci. Pracovali jsme na dvě směny. Běhen dne tam byl i nějaký překryv, kdy jsme se potkali všichni dohromady. Měli jsme i problémy s technologiemi a elektrikou, protože v USA funguje elektroinstalace na jiné frekvenci, dodává se jiný proud a naše elektroinstalace byla dělaná pro evropské podmínky,“ uvedla Rottová.

Studentům nakonec pomohl konkurenční tým z Rakouska, který jim zapůjčil potřebný komponent. Dům se tak mohl otevřít prvním americkým návštěvníkům a především porotě, která do té doby mohla hodnotit jen práci na stavbě.

„Je to deset disciplín a z toho zhruba polovina monitoruje práci na stavbě. Jsou tam disciplíny, o kterých se rozhoduje přímo na místě. Měří se teplota uvnitř domu, vlhkost, musely se tam plnit určité úkoly. Museli jsme třeba za určitou limitovanou dobu ohřát vodu na určitou teplotu, prali jsme prádlo a také ho sušili. Byly to věci, které jsme nikdy nezkusili a za každý krok vedle byly body dolů,“ vysvětlila Kateřina Rottová.

Výsledek byl ten, že se studentům podařilo porazit 16 týmů z celého světa a do Prahy se vrátili se třetím místem. „Bylo to úžasné, úžasná zkušenost. Je to práce s lidmi, spolupráce. Poznali jsme nové věci. Jsem z toho projektu opravdu nadšená,“ přiznala jedna ze studentek.

Vedení fakulty chce teď dům využít jako ukázkové místo. Postavit ho chce poblíž budovy ČVUT v pražských Dejvicích.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme