Studenti gymnázia v Přerově se oslav neúčastní. Jsou nespokojeni s politikou

Studenti prestižního gymnázia v Přerově po letech neslaví Den boje za svobodu a demokracii. Jejich aktivitu zčásti přibrzdila nespokojenost s vývojem současné politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálit svíčku přišly tisíce lidí | Foto: Tomáš Adamec

Studenti nejstaršího přerovského gymnázia Jakuba Škody při oslavách 17. listopadu vždy překypovali aktivitou. U příležitosti státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii pořádali workshopy a besedy.

K 20. výročí sametové revoluce dokonce natočili vlastní dokumentární snímek. Jeho děj i osoby připomínají skutečné události, tak jak v roce 1989 odehrály ve škole a ve městě. Sami studenti si ve snímku také zahráli.

Letos jakoby středoškoláci na oslavy rezignovali.„Měli jsme připravenou školní akci, která ale byla bohužel zrušena z důvodů malé aktivity,“ říká jeden ze studentů jménem Tibor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč studenti prestižního gymnázire v Přerově lesto neslaví 17. listopad? Blíže v reportáži redaktroky ČRo Jany Zemkové

Připomíná také, že svátek je zejména připomenutí toho, že lidé by si demokracie měli vážit a bojovat za ni.

To, že komunismus se trochu zvedl, není žádná katastrofa. Myslí si to studentka Veronika, která rychle dodává: „Musíme to ale pohlídat.“

V nedávných senátních a krajských volbách se česká spolčenost přiklonila na levou stranu politického systému. A právě v tom někteří studetni vidí obraz doby před pár desítkami let, kdy se studenti postavili systému, který komunismus nastolil.

Před třiadvaceti lety se u nás začal hroutit komunistický režim

Číst článek

„Chtěli jsme vytvořit demokratickou společnost. V součastnosti se v ní ztrácíme, proto hledáme možná trochu extremistické varianty řešení,“ říká jeden ze studentů.

A další se přidává: „Dnes, když si můžeme zvolit, koho chceme, tak bereme zpátky něco, co víme, že bylo špatně. Volíme takovou volbu, která nemá ani hlavu, ani patu.“

Jana Zemková, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme