Studenti nechtějí, aby gymnázium v Nymburku neslo jméno Bohumila Hrabala. Prý se špatně učil

Gymnázium v Nymburku se chce přejmenovat a mít v názvu svého slavného studenta – spisovatele Bohumila Hrabala. Jméno by škola chtěla změnit příští rok, kdy uplyne přesně 100 let od narození spisovatele a 111 let od založení gymnázia. Někteří studenti však se změnou jména nesouhlasí – vadí jim třeba to, že se Hrabal špatně učil, a tak pro ně prý není právě vzorem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nymburk | Foto: Marián Vojtek

„Je to skutečně náš nejvýznamnější absolvent, který u nás studoval, a je to i světově proslulý spisovatel, nejpřekládanější spisovatel z českého jazyka do cizích řečí. Myslím, že to škola bude mít za čest, když se bude po tomto spisovateli jmenovat,“ vysvětluje důvody pro přejmenování ředitel gymnázia Jiří Kuhn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody pro přejmenování gymnázia v Nymburku vysvětlil ředitel školy Jiří Kuhn

Sám Bohumil Hrabal si však nepřál, aby instituce nesla jeho jméno. Podobné návrhy se totiž objevovaly už za jeho života. Podle ředitele školy však Hrabal odmítal, aby jeho jméno bylo v názvu školy už za jeho života.

Ředitel také upozorňuje, že někteří studenti se změnou názvu problém nemají. „Spousta studentů si uvědomuje, že to, že se neučil, jak by se premianti učit měli, nebo že zrovna svým osobním životem nebyl příkladem, jsou věci sice pravdivé, ale asi by neměly rozhodovat o tom, podle čeho takového člověka posuzujeme.“

„Koneckonců ani další velikáni českých dějin nebyli v osobním životě žádní Mirkové Dušínové, a přesto se jejich jmény pyšní spousta institucí,“ připomíná ředitel nymburského gymnázia.

Studentům prý chce důvody pro přejmenování školy lépe vysvětlit. Zároveň ale upozorňuje, že škola „nepatří“ jen současným studentům, ale i absolventům školy, kteří prý s rozšířením názvu o jméno Bohumila Hrabala většinou souhlasí.

Helena Šulcová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme