Studenti olomouckých práv i přes prázdniny zdarma radí nemajetným lidem

Studentská právnická poradna v Olomouci, jediná v Česku, zahájila letos poprvé svůj prázdninový provoz. Funguje při olomoucké právnické fakultě. Lidé, kteří si nemohou dovolit advokáta, se na ni mohou obrátit o právní pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Palackého - právnická fakulta | Foto: Tedmek Tedmek

Proškolení studenti po supervizi pedagogů i zkušených advokátů vypracují na každý přijatý spis komplexní analýzu a právní radu. Mohou také vyhotovit žalobu či smlouvu.

„Studentská právní poradna je tady právě pro ty lidi, kteří si nemohou dovolit právní pomoc advokáta. Takovým naším chlebem jsou bohužel exekuce, insolvence, vymáhání pohledávky,“ popisuje vedoucí poradny Lucia Valentová a pokračuje:

„Ale hodně máme i zastoupení rodinného práva, kdy je potřeba zvýšit nebo snížit alimenty, výživné nebo je potřeba poradit u rozvodu. A letní studentská právní poradna otevírá i správní část, takže třeba dnes byla klientka, která se chtěla informovat o černé stavbě.“

Užitečná položka do životopisu

V poradně pomáhá zdarma 38 studentů. Své působení berou především jako jedinečnou možnost získat praxi. Tak jako studentka třetího ročníku olomoucké právnické fakulty Renáta Burdová.

„Je to hlavně to, že se opravdu setkáte s reálným klientem, s reálným případem. A myslím si, že na žádné právnické fakultě v České republice takováto možnost výuky není. To byl jeden z důvodů, je to praxe,“ říká Burdová a dodává:

„A je to i dobrá položka do životopisu, protože i v advokátních kancelářích hodně na to slyší, když vidí, že přichází student se žádostí o praxi, ale už nějakou formu praxe absolvoval.“

Studentská poradna bude fungovat do 9. srpna vždy od pondělí do čtvrtka.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme