Studenti protestovali hladovkou proti KSČM v jihočeské krajské koalici

Více než hodinu trvala v Českých Budějovicích už třetí demonstrace proti komunistům ve vedení kraje. Na Piaristickém náměstí se vpodvečer i přes nepříznivé počasí sešli studenti, aby si připomněli Václava Havla a ukončili jednodenní hladovku. Podpořit je přišly stovky lidí. Akce má ale i své odpůrce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti Gymnázia J. V. Jirsíka, kteří drželi protestní hladovku | Zdroj: ČTK

Studentské shromáždění zahájil organizátor petice proti účasti KSČM v krajském resortu školství Dominik Hořejší z Třeboňského Gymnázia. Na plakátech shromážděných byla vidět hesla jako Ne KSČM, Karle Kryle, už zase nebo Nesouhlasíme s obsazením resortu školství KSČM.

Demonstrace se zúčastnily stovky lidí bez rozdílu věku. Byl mezi nimi i podnikatel z Českých Budějovic Miloslav Šimánek. „Celá levicová politika je obrovskou brzdou pro společnost, odjakživa vždycky byla,“ vysvětlil. „Teď musíme zjistit, kdo nahnal voliče do náručí komunistů,“ souhlasil jeho známý Jiří Herman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Pokorný sledoval protikomunistický studentský protest v Českých Budějovicích

Oba jsou z Českých Budějovic, na shromáždění ale někteří cestovali i několik hodin. Na pódiu vystoupila také studentka pražského gymnázia Jana Nerudy, která organizátorům předala petiční archy se studentskými podpisy z hlavního města.

Naopak proti studentům vystupoval Tomáš Mařík z Jihočeské univerzity. „Protestuji proti tomu, jaké dělají tlaky na pana Zimolu, v podstatě bezdůvodné,“ upozornil.

V 18 hodin pak oficiálně skončila 24hodinová hladovka šestnácti studentů, především z českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka. Povzbuzující dopis jim zaslal i kardinál Miroslav Vlk. Naopak hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola z ČSSD, se kterým studenti už několikrát o problému jednali, označil hladovku za krajní nástroj a studenty obvinil z účelového vyhrocování situace.

Jihočeským studentům vadí především nová krajská radní pro školství a kulturu Vítězslava Baborová z KSČM. Ta se ale stejně jako hejtman Zimola odmítá tlaku protestujících podvolit.

Na závěr protestní akce svolané symbolicky na den prvního výročí úmrtí exprezidenta Václava Havla zapálili lidé svíčky ve tvaru srdce, aby uctili jeho památku.

Martin Pařízek, Martin Pokorný, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme