Studenti v Karlovarském kraji otevřeným dopisem požadují odvolání náměstka Sloupa z KSČM

Jen na několik dní utichly protesty proti krajskému náměstkovi ministra školství z KSČM Václavu Sloupovi. Studenti i pedagogové stále chtějí, aby kvůli své minulosti odstoupil. Tentokrát vyzvali studenti otevřeným dopisem hejtmana kraje Josefa Novotného z ČSSD, aby se o odvolání Sloupa zasadil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti karlovarskému krajskému radnímu a komunistovi Václavu Sloupovi | Foto: Zdeněk Trnka

„Postrádáme jasný postoj sociální demokracie v kraji v otázce personálního obsazení náměstka pro školství,“ říká jeden z autorů dopisu Filip Harzer.

Podle studentů by se měl hejtman Novotný zachovat jako jeho jihočeský kolega Zimola, který nechce v radě bývalého spolupracovníka Státní bezpečnosti.

„Byl bych opravdu rád, kdyby KSČM začalo řešit tuto otázku, protože si nemyslím, že by to mohlo trvat do nekonečna,“ říká Josef Novotný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Štromajerové o otevřeném dopisu studentů v Karlovarském kraji za odvolání komunistického náměstka

Novotnému prý samozřejmě situace není lhostejná, ale při sestavování koalice po volbách podle něj ČSSD udělala vše, co mohla. Oslovila pravicové i středopravicové strany, ale k dohodě nedošlo.

Hejtman nabídl komunistům pro Sloupa jiný post, ale ti to odmítli.

Volební lídr KSČM a náměstek hejtmana Jaroslav Borka řekl, že nyní na výměnu postu není čas a je zapotřebí hlavně pracovat, tedy pomoci regionálnímu školství. Se Sloupovou dosavadní prací je Borka spokojen.

„Otázka, jestli tam Sloup bude, může řešit jenom problém morální, ale ve své podstatě jde o to, aby komunisté, kteří byli legálně zvoleni, tyto funkce nevykonávali,“ myslí si náměstek Borka s tím, že vůči KSČM v celé zemi panuje jistá nevole.

Sám Václav Sloup z funkce rozhodně neodstoupí, protože k tomu nevidí důvod.

Bývalý rezident StB Kučera rezignoval na post v radě Jihočeského kraje

Číst článek

„My jsme to vzali na krajský výbor a ten drží stejnou linii jako předtím. Já osobně nemám důvod odstupovat, protože se nemám za co stydět,“ řekl Sloup.

Student politologie Filip Harzer za autory otevřeného dopisu potvrdil, že další protesty budou následovat.

„Bude to trvat, dokud změna nenastane, budeme se o to snažit, teď už ale budeme dělat spíše zajímavé a vtipné akce,“ přiblížil Harzer.

Sloupa už se dvakrát neúspěšně pokusila odvolat opozice na jednání krajských zastupitelů. Na schůzku politiků přišla i veřejnost s transparenty, koalice ČSSD a KSČM ale náměstka ve funkci podpořila.

Andrea Štomajerová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme