Studenti z Č. Budějovic vyrobili největší betlém z chleba, k vidění bude v chrámu sv. Víta v Praze

Největší betlém vyrobený z chleba cestuje dnes z Českých Budějovic do Prahy. Od zítřka už bude k vidění v chrámu Svatého Víta. Betlém vyrobili studenti a učitelé českobudějovické Střední školy obchodu služeb a podnikání v Kněžskodvorské ulici. A poprvé ho představili na podzimním gastronomickém festivalu Gastrofest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Betlém | Foto: Josef Šmejkal

"Je to stará česká tradice připravovat z chleba betlém, zapomenutá tradice. Ale studenti této školy připravili betlém, který bude 4x3 metry velký. Je tam zhruba 500 figurek,“ chválí práci studentů českobudějovické Střední školy obchodu služeb a podnikání v Kněžskodvorské ulici ředitel Gastrofestu Vladimír Tůma.

Chlebový betlém, který se pyšním zápisem do české knihy rekordů s přívlastkem největší v České republice, tvoří celkem 16 polystyrénových desek. Na nich jsou rozprostřené figurky a stavbičky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českobudějovičtí studenti vyrobili největší chlebový betlém. Natáčel tam redaktor Martin Pokorný

„Takže jsme vydlabali chleba, kůru jsme nechali a tu vydlabanou část jsme smíchali s octem,“ popisuje studentka prvního ročníku oboru aranžér Zdeňka Skořepová.

Důmyslné spojení figurek z těsta s prvky z chlebové kůry drží pohromadě díky špejlím. Tvůrci věří, že stavba je dostatečně odolná a že dlouhou cestu do Prahy přežije.

„Ty kůry jsou hodně tvrdé. Takže si myslím, že to nemá šanci se nějak rozbít, pokud do toho nebude někdo kopat a s tím nějak čarovat,“ říká studentka a dodává:

„Není nikdo v naší skupině ani nikdo z pracovníků, kdo se aspoň dvakrát neřízl, nespálil nebo, aby se mu něco nestalo. Samozřejmě je to těžké, musíte mít pevné ruce, sílu v rukou. Protože těsto nějak uhňácat není zrovna sranda. Samozřejmě není to na jeden den.“

Na betlém podle ní padlo na 120 kilo chleba. Dodala ho škole soukromá firma. Na stavbě betléma se podíleli žáci oboru aranžér a oboru pekař a také učitelé odborného výcviku.

Společně museli také vyřešit otázku, zda do betléma zabudovat pohyblivé prvky. „Nakonec jsme ho nenechali rozehrát, abychom nebrali krásu jednotlivých útvarů nebo skupinek osůbek, které se tam pohybují v nějaké akci, buďto okolo potoka anebo si děti hrají nebo jsou v chaloupce,“ říká zástupkyně ředitele pro odborný výcvik Zdeňka Zaimlová.

V chrámu Svatého Víta na Pražském hradě bude českobudějovický chlebový betlém vystaven od středy 18. prosince až do 12. ledna 2014.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme