Studenti z Horek budou v rámci školního projektu pěstovat a podporovat český česnek

V rámci projektu Světová škola budou studenti Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Horkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku prosazovat český česnek. Organizátorem projektu Světové školy je nezisková organizace Člověk v tísni. Patronát nad ním převzalo ministerstvo zahraničních věcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česnek nemusí sloužit jen k jídlu. Dají se z něj například vyrábět naušnice nebo ozdoby do účesu

Česnek nemusí sloužit jen k jídlu. Dají se z něj například vyrábět naušnice nebo ozdoby do účesu | Foto: Miroslava Hospodárová

„Dlouhá léta realizujeme evropské projekty mobility, to znamená podpory odborných stáží, do zhruba asi pěti šesti evropských zemí. Tak jsme si tedy připravili projekt, který podporuje české potraviny, výrobu potravin u nás v Čechách, zpracování v Čechách a potom tedy všechny možné regionální produkty, regionální pokrmy,“ řekl ředitel školy Vratislav Morava.

Podle vedoucí školního projektu Moniky Měrotské se rozhodli proto, že jsou v současnosti české potraviny opomíjeny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Jana Huzilová.

„Vrhli jsme se vypěstovat český česnek, ale také udělat určitou analýzu, proč lidé jdou třeba za česnekem z dovozu, ať už je to třeba Čína, Polsko, Španělsko,“ uvedla Měrotská.

Popsala, že Světová škola je titul, který školy mohou získat, ale musí to prý být za něco.

„A to něco je, že rok jsou v uvozovkách kontrolovaní ministerstvem zahraničních věcí a každá škola si musí vymyslet podprojekt, který bude rok realizovat,“ doplnila Měrotská.

Do projektu zaměřeného na český česnek jsou ve škole zapojeny všechny tři ročníky oboru zemědělec – farmář. Česnek vyroste na školní zahradě.

„My, zemědělci, a také zahradníci, zasadíme na podzim česnek, to už jsme vlastně udělali, o prázdninové praxi ho budeme sklízet a potom se bude prodávat a budou ho zpracovávat kuchaři,“ popsal jeden ze studentů.

Vedoucí projektu Světová škola-Český česnek Monika Měrotská se svými žáky. | Foto: Jana Huzilová

Projekt ocenila i ředitelka Okresní agrární komory Mladá Boleslav Dagmar Mocová. Podle ní by však škola mohla jít i dál.

„Já bych byla ráda, kdyby začali podporovat i další komodity, jako je kapr, česká ryba. Jsem přesvědčena, že s tak úžasnou paní učitelkou, se kterou já jsem se tady sešla, dokážou úžasný výsledek,“ poznamenala Mocová.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme