Studenti z ostravských kolejí marně bojují se štěnicemi

Na několika místech v republice se objevily problémy se štěnicemi. Titěrný hmyz, který v noci saje krev nic netušícím lidem, si nevybírá a zbavit se ho je těžké. Podezřelé štípance už mají třeba obyvatelé několika panelových domů v Třebíči i studenti Vysoké školy báňské-Technické univerzity ubytovaní na kolejích v Ostravě - Porubě. I tam s parazitem zatím marně bojují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěnice

Štěnice | Foto: European Science Foundation

Nic nedokáže člověku pít krev tak, jako nezvaný host. V případě štěnic to platí doslova. Přesvědčil se o tom i student Zdeněk Duffek. Ve svém pokoji na kolejích ukazuje, kde se mu nepříjemná návštěva usídlila:

„Přesně tady, podél celé postele. U zdi byla taková záclona a za ní byly schované. Takže záclona byla spálena, vše, co šlo odstranit, jsme odstranili. Nejsou tady plakáty, koberec.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michala Schoffera o problémech ostravských studentů se štěnicemi

Kolonii stovky krvežíznivých brouků odhalil poté, co se jeho spolubydlícím začaly dělat nepříjemné otoky na těle.

„Byl to opravdu šok. Když jsme na to přišli, ohlásili jsme, že tady máme štěnice. Trvalo to jeden den, než přijela specializovaná firma. Já jsme to přes noc psychicky nezvládnul a musel jsem spát jinde. Byl to opravdu hodně nepříjemný pocit.“

Problémy se vyskytly hned ve dvou patrech budovy, potvrdila mluvčí univerzity Táňa Kantorková. Jak se tam štěnice dostaly, neví.

„V tuto chvíli můžeme jen spekulovat, protože vajíčko se nalepí a může se přinést jakkoliv a kýmkoliv a vůbec to nesouvisí s hygienou. Mohla to být návštěva, mohl to být ubytovaný student, mohl to být kdokoliv,“ uvedla Kantorková.

Odolný hmyz

S broukem na kolejích bojují už od listopadu čety specialistů s postřiky. Protivník je ale velmi odolný, vysvětluje deratizátor Dušan Veselý:

„Malý hmyz, který se protáhne opravdu nepatrnými skulinami, vydrží třeba za obrazem, za hodinami, v gauči dlouhé měsíce bez krve.“

Obyvatelé kolejí se teď nejvíc bojí toho, že si štěnice přivezou i domů.

„Já domů raději moc nejezdím. Děláme si i vlastní postřiky věcí, které si vezeme domů, abychom si to náhodou nezavlekli i do vlastních domovů,“ říká Duffek.

Univerzita zatím žádné odškodnění poštípaných studentů nechystá.

Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme