Studentům z Francie se na výměnném pobytu v Česku líbí krajina i přívětiví lidé

Do Česka přijelo dvacet francouzských studentů z města Vitry sur Seine, které leží nedaleko Paříže. Na výměnné pobyty k nám jezdí Francouzi už více než čtyřicet let. Letošní skupina již strávila týden na Lipně a o víkendu se přesunula do Kladna, kde oslavila svůj státní svátek. V Česku se studentům z Francie líbí hlavně příroda a přátelští lidé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti | Foto: stock exchange

Třináctiletý Julian přijel na doporučení kamarádů, kteří tu už byli a líbila se jim hlavně zdejší krajina. V Česku je poprvé a než vyrazil na cestu, věděl pouze, že naše republika leží na hranicích s Rakouskem.

Mezi dvaceti Francouzi mezi 13 a 15 lety je i čtrnáctiletá Solène, která má radost z teplého počasí i zdejších lidí, kteří se jí zdají přívětiví.

„Když někoho pozdraví, tak lidé odpovídají. Ve Francii se to většinou nestává,“ překládá její slova čerstvá maturantka z kladenského gymnázia Kristýna Benešová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S francouzskými studenty v Kladně natáčela redaktorka Českého rozhlasu Alena Rokosová.

Kladno spolupracuje s městem Vitry sur Seine už od roku 1966. Čím jsou si města podobná, popisuje Olga Oliveriusová z kladenského magistrátu, která se podílí na přípravě programu pro mladé Francouze:

„Jsou blízko hlavního města, jsou to města, kde převažuje zástavba sídlištní, i když v Kladně už to není zas až tak pravda. Ve Vitry dnes už nežije skoro vůbec původní francouzské obyvatelstvo, město je složené z přistěhovalců.“

Z osmých a devátých tříd kladenských škol jedou do Vitry každý rok studenti, kteří se učí francouzsky a mají dobrý prospěch. Z Vitry do Česka zase jezdí ti, kteří si tento výměnný program výslovně zvolí nebo se pro něj rozhodnou kvůli nízké ceně, říká vedoucí francouzské skupiny Habib Hassouni, který do Kladna jezdí už osm let.

Dobytí Bastily na zámku v Kladně

Někteří podle něj nejdřív vůbec netuší, jestli jedou do Ruska nebo do Argentiny a teprve tady objeví Česko. Ve Vitry žije asi 85 tisíc obyvatel, přesto jim podle Habiba přijde Kladno jako vesnice, ve které se všichni mezi sebou znají.

Francouzští studenti a jejich vedoucí oslavili v neděli na zahradě kladenského zámku státní svátek dobytí Bastily a začátek Velké francouzské revoluce, který připadá na 14. července.

„Přáli si být v kontaktu s rodinami, dvě hodiny jsme s nimi strávili na internetu,“ vypráví Olveriusová. Habib dodává, že pro Francouze je to svátek, který se slaví ve velkém a doslova všude.

Francouzští školáci zůstanou v Kladně do úterý. Se svými českými protějšky se ještě potkají. „Do Vitry přijedou o tři dny dřív a zase se setkávají na konci jejich pobytu,“ vysvětluje Olveriusová. Jeden den tedy stráví dohromady a sdělují si dojmy. Díky výměnným pobytům vznikají trvalá přátelství, dokonce už došlo i na jedno manželství.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme