Studenty ze Sušice čeká praxe v německých luxusních hotelech a domově důchodců

Studenti a učni ze sušické střední odborné školy půjdou na zkušenou do Německa. Desetidenní praxi tam absolvují v rámci nového projektu Spolupráce odborné školy a středního odborného učiliště Sušice a Volkshochschule Cham.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učiliště v Plané na Tachovsku

Učiliště v Plané na Tachovsku | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

„Hlavním mottem projektu je společně žít, učit se a pracovat v oblasti Sušice a Chamu,“ říká učitelka odborných předmětů Marie Hlaváčová.

Projekt potrvá následující rok a půl, a na praxi do Německa se tak postupně dostanou téměř všichni studenti oborů cestovní ruch, sociální činnost a kuchaři a číšníci.

„Naši studenti budou v Německu vždycky souvisle deset dnů, odvezeme je na praxi školním autem. Mají hrazený pobyt, stravování, ubytování a navíc ještě jeden den volna, kdy se jim němečtí kolegové budou věnovat – uspořádají jim nějaký výlet a podobně,“ prozrazuje o pobytu Hlaváčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O studentské praxi v Německu natáčela redaktorka Jitka Englová

A zatímco na studenty cestovního ruchu a kuchaře a číšníky čekají špičkové hotely, v nadstandardním prostředí budou pracovat i studenti sociální činnosti. Praxe je totiž čeká v Chamu, v rezidenci pro seniory.

„V této rezidenci jsou neuvěřitelně krásné podmínky pro pobyt lidí přestárlých, s hendikepem a demencí. Prostředí je velice krásné. Myslím si, že studenti načerpají obrovské množství zkušeností jednak při práci se seniory, jednak se mohou podívat do trošku jiného prostředí, než jsme zvyklí u nás,“ vysvětluje učitelka Mária Němcová a poukazuje na to, co jí osobně v německém domově zaujalo.

„Tam se o seniory stará podstatně více personálu, který pracuje jako jeden kolektiv, jeden celek. V podstatě je jedno, jestli je tam někdo na pozici uklízečky, kuchařky nebo ergoterapeuta. Všichni všechny znají a osobně se o ně starají. Úplně nejvíce překvapivý pro mě byl pocit vstřícnosti. Tam se o lidi starají s pocitem, že nejdůležitější je člověk, jeho osobnost a důstojnost.“

Všechny studenty čeká před cestou do Německa i intenzivní kurz němčiny, strach z praxe v zahraničí ale nemají.

V Havlíčkově Brodě soutěžili studenti hotelových škol o nejchutnější pokrm z brambor | Foto: Hana Mikulincová

„Praxe v Německu mi určitě pomůže. Myslím si, že se naučím lépe mluvit, když tam budu deset dní v kuse. Po jazykové stránce mi to hodně přinese,“ říká student cestovního ruchu Filip Havránek a podobně to vidí i jeho spolužák Lukáš Buchta:

„Oni nám tam budou pomáhat, počítají s tím, že nebudeme umět všechno. Nebojím se toho, je to dobrý krok k tomu, jak zažít dobré hotely a využít to po škole. Můj sen je pracovat v podobném hotelu.“

Praxe v Německu potrvají do června roku 2015. Škola ale už teď pracuje na dalším projektu, který by navíc zahrnoval i praxe dalších oborů.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme