Suchá nádrž, která by chránila obce na Berounce před stoletou vodou, nejspíš nevznikne

Zástupci Středočeského kraje a Povodí Vltavy se shodli na tom, že přehrada na Berounce nejspíš nebude. Proti případnému budování suché hráze protestovali v minulých týdnech starostové z Křivoklátska i ochránci přírody. Hejtmanství se dnes se starosty dohodlo, že bude hledat jiné řešení, jak ochránit obce na Berounce před povodní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berounka na Křivoklátsku – Skryjský luh | Foto: Kristina Winklerová

Diskuzi o protipovodňových opatřeních u Berounky vyvolala studie na stavbu suché nádrže, kterou nedávno zpracovalo Povodí Vltavy.

Středočeští zastupitelé by o návrhu měli hlasovat, nejspíš už v červnu. Kraj si teď nechává zpracovat studii, která řeší ochranu na dolním toku Berounky.

„Myslím si, že částečné řešení je nepřímo regulace Berounky přes regulaci Vltavy. Dneska máme velkou kapacitu na Orlíku, kde jsou stanoveny nové hladiny. Myslím si, že je potřeba toto vypozorovat a že to je jedna z cest, jak bychom pomohli i obcím na Berounce,“ nastínil středočeský hejtman Miloš Petera z ČSSD.

Kraj potřebuje, aby se voda vsakovala do půdy a neodtékala, což může částečně vyřešit také skladba plodin na polích. Hejtmanství by proto mohlo podpořit zemědělce v pěstování plodin s dlouhými kořeny. To by zajistilo přirozené proudění vody.

Chystá se také zřízení speciální skupiny, která bude možnosti protipovodňové ochrany projednávat. Budou v ní zástupci hejtmanství, pražského magistrátu, starostové z dolního i horního toku Berounky a odborníci z Povodí Vltavy a Labe.

Starostové na horním toku Berounky se proti návrhu stavby suché nádrže postavili, protože chtějí zachovat přírodu v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a přírodní koryto Berounky. Se vznikem nádrže nesouhlasí ani tisíce lidí, kteří podepsali petici.

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme